My Favorite Movies


  germz7's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
The Lion King 1994,  G)
5
Scent of a Woman 1992,  R)
6
Fantasia 1940,  G)
7
Peter Pan 1953,  G)
8
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
There is not much else to say, other than, I just love this film.
9
The Truman Show 1998,  PG)
10
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
11
The Matrix 1999,  R)
12
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
13
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
14
Gladiator 2000,  R)
15
The Incredibles 2004,  PG)
16
The Notebook 2004,  PG-13)
17
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
18
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
20
Signs 2002,  PG-13)
21
The Queen 2006,  PG-13)
The Queen
An awe-inspiring insight into the workings of the British monarch at the time of Diana, Princess of Wales', death. Mirren is unrecognizable as Queen Elizabeth II. She was and remains today as a Queen of a Nation, when all that nation wanted was Dianna, Queen of Hearts. "She was the Peoples Princess."
22
Brokeback Mountain 2005,  R)
23
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
24
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
25
The Sound of Music 1965,  G)
26
Mean Girls 2004,  PG-13)
27
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
"Happiness is something that can not be sustained it can only be pursued." A story of life, struggle, determination, belief in your dreams, family, and above all, the pursuit of Happiness. Everyone should have to see this film. Chris Gardner is defiantly one to be looked-up to.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments