Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. gerardphreak
  2. Katie

Give list a short description

  gerardphreak's Rating My Rating
1
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Best movie that has ever been created!!
2
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
One of the best movie -musicals ever made!!
3
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
One of the best musical made into a movie.
4
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
This is one of the creepiest movies I've ever seen. It's so thrilling. I love everything about it.
5
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
I originally didn't want to see it but I like guys in masks so....but it turned out to be awesome>
6
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
Better then Grease!! If you're a fan of musicals then this is perfect. The whole cast is incredible.
7
Wuthering Heights 1939,  G)
Wuthering Heights
One of the best love stories of all times.
8
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
This is my favortie British comedy. I could not stop laughing.
9
Juno 2007,  PG-13)
Juno
Ellen Page is the only one who could've played this charater. She deserved the Oscar!!
10
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Everything you could ever want in a movie. I recommend to anyone who loves classics.
11
Dear Frankie 2004,  PG-13)
Dear Frankie
so moving. This movie sucks you in and won't let you go.
12
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
Filled with various emotions. You feel like one of Holly's friends when watching Hilary Swank's performance and how she copes.
13
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
So romantic but sad st times. Very moving.
14
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Everything is great. Filled with every emotion imaginable.
15
Timeline 2003,  PG-13)
Timeline
Awesome!! Wonderful adventure movie.
16
Dracula 2000 2000,  R)
Dracula 2000
Different interpretation of Dracula but it was awesome.
17
300 2007,  R)
300
Beautiful piece of artwork. Could not of been better.
18
Shattered (Butterfly on a Wheel) 2007,  R)
Shattered (Butterfly on a Wheel)
Very suspenseful. Twists and turns every minute.
19
The Mist 2007,  R)
The Mist
One of the best Stephen King movies made. The only one that is better is "Storm of the Century" and possibly "Misery".
20
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Wonderful tear-jerker but I love it.
21
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Wonderful!! Another hit from Depp and Burton. I can't stop watching it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments