My Favorite Movies


  georgesk's Rating My Rating
1
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
The best adventure movie...
2
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Wow, what a movie.. Epic and grand... Russell Crowe is great !
Update 05.05.2007, just saw it again on DVD.. still great even after 7 yrs !
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Epic fantasy at it's best !
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
6
Braveheart 1995,  R)
7
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
This is Batman !
8
300 2007,  R)
300
In a word... WOW ! It blew me away with it's visuals and action !
Update 08.08.07 Just got the DVD, still as good the second time around !
9
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
Classic
10
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Great intelligent and well done and acted !
Just saw it again this time on DVD and I liked even more...
11
Ben-Hur 1959,  G)
Ben-Hur
This movie is still great after all those years !
12
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Really good and dark. This is no kid movie. Everything is well done, the acting, the story and the action. Yes Heath Ledger is good, but so is the rest of the cast ! Also a kudos for the cinematography !
13
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
A classic... I have to admit I cried !!
14
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Loved that movie... the action, the story, the knives !

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments