My Favorite Movies
My all time favorites!!
| geor1772's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Ten Commandments 1956, G) |
|
| 2 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 3 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 4 |
Gangs of New York 2002, R) |
|
| 5 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 6 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 7 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 8 |
Far and Away 1992, PG-13) |
|
| 9 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 10 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 11 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 12 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 13 |
Casino 1995, R) |
|
| 14 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 15 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 16 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 17 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 18 |
Scarface 1983, R) |
|
| 19 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 20 |
Papillon 1973, PG) |
|
| 21 |
Gettysburg 1993, PG) |
|
| 22 |
Heaven Can Wait 1978, PG) |
|
| 23 |
The Sand Pebbles 1966, PG-13) |
|
| 24 |
Glory 1989, R) |
|
| 25 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 26 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 27 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 28 |
The Age of Innocence 1993, PG) |
|
| 29 |
King of Kings 1961, PG-13) |
|
| 30 |
Risky Business 1983, R) |
|
| 31 |
National Lampoon's Animal House 1978, R) |
|
| 32 |
Caddyshack 1980, R) |
|
| 33 |
Platoon 1986, R) |
|
| 34 |
Amistad 1997, R) |
|
| 35 |
Bullitt 1968, PG) |
|
| 36 |
First Blood (Rambo: First Blood) 1982, R) |
|
| 37 |
Road to Perdition 2002, R) |
|
| 38 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 39 |
The Great Escape 1963, Unrated) |
|
| 40 |
Red River 1948, Unrated) |
|
| 41 |
The Boxer 1997, R) |
|
| 42 |
High Road to China 1983, PG) |
|
| 43 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 44 |
Ben-Hur 1959, G) |
|
| 45 |
Samson and Delilah 1949, Unrated) |
|
| 46 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 47 |
The Towering Inferno 1974, PG) |
|
| 48 |
The Getaway 1972, R) |
|
| 49 |
The Longest Day 1962, G) |
|
| 50 |
Rambo III 1988, R) |
|
| 51 |
The Cincinnati Kid 1965, Unrated) |
|
| 52 |
The Man Who Shot Liberty Valance 1962, Unrated) |
|
| 53 |
Rio Bravo 1959, Unrated) |
|
| 54 |
True Grit 1969, G) |
|
| 55 |
The Alamo 1960, Unrated) |
|
| 56 |
Sands of Iwo Jima 1949, Unrated) |
|
| 57 |
She Wore a Yellow Ribbon 1949, Unrated) |
|
| 58 |
Fort Apache 1948, Unrated) |
|
| 59 |
The Sons of Katie Elder 1965, PG) |
|
| 60 |
North to Alaska 1960, Unrated) |
|
| 61 |
Angel and the Badman 1947, Unrated) |
|
| 62 |
Planet of the Apes 1968, G) |
|
| 63 |
Beneath The Planet Of The Apes 1970, G) |
|
| 64 |
Soylent Green 1973, PG) |
|
| 65 |
The Omega Man 1971, PG) |
|
| 66 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 67 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 68 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 69 |
Rocky II 1979, PG) |
|
| 70 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 71 |
Rocky V 1990, PG-13) |
|
| 72 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 73 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 74 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 75 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 76 |
Carlito's Way 1993, R) |
|
| 77 |
Turner and Hooch 1989, PG) |
|
| 78 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 79 |
The Money Pit 1986, PG) |
|
| 80 |
Bachelor Party 1984, R) |
|
| 81 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 82 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 83 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 84 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 85 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 86 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 87 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 88 |
Reds 1981, PG) |
|
| 89 |
The Firm 1993, R) |
|
| 90 |
Born on the Fourth of July 1989, R) |
|
| 91 |
The Color of Money 1986, R) |
|
| 92 |
All the Right Moves 1983, R) |
|
| 93 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 94 |
Training Day 2001, R) |
|
| 95 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 96 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 97 |
The Bucket List 2007, PG-13) |
|
| 98 |
The Shining 1980, R) |
|
| 99 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 100 |
About Schmidt 2002, R) |
|
| 101 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 102 |
Easy Rider 1969, R) |
|
| 103 |
Terms of Endearment 1983, PG) |
|
| 104 |
The Pledge 2001, R) |
|
| 105 |
Prizzi's Honor 1985, R) |
|
| 106 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 107 |
The Devil's Own 1997, R) |
|
| 108 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 109 |
Rambo: First Blood Part II 1985, R) |
|
| 110 |
Rambo 1986, Unrated) |
|
| 111 |
Conquest Of The Planet Of The Apes 1972, PG) |
|
| 112 |
Bloodsport 1986, R) |
|
| 113 |
Kickboxer 1989, R) |
|
| 114 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 115 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 116 |
Four Weddings and a Funeral 1994, R) |
|
| 117 |
Nine Months 1995, PG-13) |
|
| 118 |
Mickey Blue Eyes 1999, PG-13) |
|
| 119 |
Used Cars 1980, R) |
|
| 120 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 121 |
Little Children 2006, R) |
|
| 122 |
Porky's 1981, R) |
|
| 123 |
Inventing the Abbotts 1997, R) |
|
| 124 |
The Man in the Iron Mask 1998, PG-13) |
|
| 125 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 126 |
The Crucible 1996, PG-13) |
|
| 127 |
Gandhi 1982, PG) |
|
| 128 |
Michael Collins 1996, R) |
|
| 129 |
Point Break 1991, R) |
|
| 130 |
The Dead Pool 1988, R) |
|
| 131 |
Next of Kin 1989, R) |
|
| 132 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 133 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 134 |
Teachers 1984, R) |
|
| 135 |
Revenge of the Nerds 1984, R) |
|
| 136 |
Road House 1989, R) |
|
| 137 |
Sweet November 2001, PG-13) |








































































































































