My Favorite Movies


  genoveffa657's Rating My Rating
1
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
2
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
3
Love Actually 2003,  R)
4
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
5
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
6
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
7
Pride and Prejudice 2005,  PG)
8
Scent of a Woman 1992,  R)
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
11
Anastasia 1997,  G)
12
The Polar Express 2004,  G)
13
The Godfather 1972,  R)
14
The Notebook 2004,  PG-13)
15
Casino Royale 2006,  PG-13)
16
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
17
The Fountain 2006,  PG-13)
18
Bon Cop, Bad Cop 2006,  R)
19
Fantasia 1940,  G)
20
West Side Story 1961,  PG)
21
Beaches 1988,  PG-13)
22
Man in the Iron Mask 1939,  Unrated)
23
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
24
The Lion King 1994,  G)
25
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
26
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
27
8 1/2 1963,  Unrated)
28
March of the Penguins 2005,  G)
29
The Black Dahlia 2006,  R)
30
Big Fish 2004,  PG-13)
31
Cinderella Man 2005,  PG-13)
32
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
33
Jaws 1975,  PG)
34
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
35
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
36
Gladiator 2000,  R)
37
Shrek 2001,  PG)
38
Return to the Blue Lagoon 1991,  PG-13)
39
The Black Stallion 1979,  G)
40
Hello, Dolly! 1969,  G)
41
Little Black Book 2004,  PG-13)
42
Dear Frankie 2004,  PG-13)
43
Taxi 1998,  Unrated)
44
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
45
Steel Magnolias 1989,  PG)
46
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005,  R)
47
The Crocodile Hunter - Collision Course 2002,  PG)
48
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
49
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
50
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
51
Step Up 2006,  PG-13)
52
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
53
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
54
A Cinderella Story 2004,  PG)
55
Finding Nemo 2003,  G)
56
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
57
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
58
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
59
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
60
A Walk to Remember 2002,  PG)
61
Happy Feet 2006,  PG)
62
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
63
Shrek 2 2004,  PG)
64
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
65
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
66
50 First Dates 2004,  PG-13)
67
The Matrix 1999,  R)
68
Grease 1978,  PG)
69
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
70
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
71
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
72
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
73
300 2007,  R)
74
A Clockwork Orange 1971,  R)
75
About a Boy 2002,  PG-13)
76
Beauty and the Beast 1991,  G)
77
Beetlejuice 1988,  PG)
78
Blade Runner 1982,  R)
79
Blood Diamond 2006,  R)
80
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
81
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
82
Casablanca 1942,  PG)
83
Cars 2006,  G)
84
Casino 1995,  R)
85
Chicago 2002,  PG-13)
86
Cinderella 1950,  G)
87
Cool Runnings 1993,  PG)
88
Crash 2005,  R)
89
Cry-Baby 1990,  PG-13)
90
Dreamgirls 2006,  PG-13)
91
Elizabethtown 2005,  PG-13)
92
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
93
Finding Neverland 2004,  PG)
94
Forrest Gump 1994,  PG-13)
95
Ghostbusters 1984,  PG)
96
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
97
GoodFellas 1990,  R)
98
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
99
Hook 1991,  PG)
100
Ice Age 2002,  PG)
101
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
102
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
103
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
104
Interview with the Vampire 1994,  R)
105
It's a Wonderful Life 1946,  G)
106
Jurassic Park 1993,  PG-13)
107
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
108
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
109
Labyrinth 1986,  PG)
110
Madagascar 2005,  PG)
111
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
112
Meet the Parents 2000,  PG-13)
113
Memento 2000,  R)
114
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
115
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
116
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
117
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
118
Mulan 1998,  G)
119
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
120
Night at the Museum 2006,  PG)
121
Notting Hill 1999,  PG-13)
122
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
123
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
124
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
125
Pan's Labyrinth 2006,  R)
126
Phantom of the Opera 1943,  Unrated)
127
Pretty Woman 1990,  R)
128
Pulp Fiction 1994,  R)
129
Queen of the Damned 2002,  R)
130
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
131
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
132
Rocky 1976,  PG)
133
Rocky Balboa 2006,  PG)
134
Rocky III 1982,  PG)
135
Rocky II 1979,  PG)
136
Rocky IV 1985,  PG)
137
Rounders 1998,  R)
138
Rush Hour 1998,  PG-13)
139
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
140
Secret Window 2004,  PG-13)
141
Serendipity 2001,  PG-13)
142
Schindler's List 1993,  R)
143
Shark Tale 2004,  PG)
144
Shrek the Third 2007,  PG)
145
Signs 2002,  PG-13)
146
Sin City 2005,  R)
147
Sleeping Beauty 1959,  G)
148
Spaceballs 1987,  PG)
149
Spider-Man 2002,  PG-13)
150
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
151
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
152
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
153
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
154
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
155
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
156
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
157
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
158
Taxi Driver 1976,  R)
159
Thank You For Smoking 2005,  R)
160
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
161
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
162
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
163
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
164
The Illusionist 2006,  PG-13)
165
The Italian Job 2003,  PG-13)
166
The Little Mermaid 1989,  G)
167
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
168
The Mummy 1999,  PG-13)
169
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
170
The Pianist 2002,  R)
171
The Prestige 2006,  PG-13)
172
The Shining 1980,  R)
173
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
174
The Wizard of Oz 1939,  G)
175
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
176
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
177
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
178
Van Helsing 2004,  PG-13)
179
When Harry Met Sally 1989,  R)
180
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
181
X-Men 2000,  PG-13)
182
X2: X-Men United 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments