My Favorite Movies


  genoka's Rating My Rating
1
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
In all its gruesomeness, a stunning film.
2
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Sheer brilliance. There's a good plot, interesting characters and lots of eye candy (and not just because of the men in it, either). Stylish.
3
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
I keep watching this thing over and over again.
4
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
I like to keep my reviews short, so I'll just say this: Oh baby.
5
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Clever and visual, with some brilliant actors delivering the story.
6
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Interesting plot with a twist in the end, beautifully visual and a good soundtrack.
7
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
Nice story, good cast, well directed. Sands is a freaking amazing character.
8
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Dark, funny, intriguing, beautiful.
9
The Crow 1994,  R)
10
300 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments