My Favorite Movies


  1. GeneralNobody
  2. Jehy

Uh...I like movies.

  GeneralNobody's Rating My Rating
1
Sybil 1976,  Unrated)
Sybil
VERY disturbing but so damn compelling. ANYone who DARES make fun of Sally Field for ANYTHING need only to see this movie and not only stick BOTH feet in their mouths, but swallow up to the waist.
2
Sesame Street - Christmas Eve on Sesame Street 2002,  Unrated)
Sesame Street - Christmas Eve on Sesame Street
One of the best X-mas movies of my childhood.
3
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
The only negative thing about this movie is that those of us who first saw it when we were young are now conditioned to believe that Ralph Fiennes is a Nazi.
Red Dragon? That's not the toothfairy, that's a Nazi. That's not Voldemort, that's a Nazi.
4
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
One of my all-time favourite movies. I cry every time I see it even though I know how it's going to end.
5
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
Nothing to comment.
It's one of the best films out there. period.
If you didn't cry at least once, you're not human.
6
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
It makes my skin crawl.
When you can see that guard hanging like a butterfly through the glass window...Jeezus.
7
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
"Fan-fricken-tastic."
Nothing to say. It's just incredible.
8
Gandhi 1982,  PG)
Gandhi
It stars one of the greatest actors you could ever hope to watch in one of the greatest movies you could ever hope to see regarding one of the greatest people this world has ever been priveledged to know.
9
Clue 1985,  PG)
Clue
My brother and I rented this movie just about every week over two summers. I just love it! It's so funny. God love Tim Curry and Madeline Khan.
10
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Uh, like one of the best movies ever made?
Screw Tom Hanks, Gary Sinise STOLE this movie. He could have done it with no legs and one arm tied behind his back.
Such a wonderful film.
11
Hook 1991,  PG)
Hook
Who doesn't like Hook?
What a fun movie. It's a great interpretation of the Peter Pan legend.
12
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
One of my all-time favourite movies. Depp's physical comedy is great.
13
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Really enjoyed it. I would like to read the book sometime.
Every aspiring actress dreams of getting to play a character like Lisa.
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Yeah. Awesome movie. Who would have thought? I certainly didn't when I went into the theatre. I was glad to be proven wrong. Johnny Depp is hardly recognizable, Geoffrey Rush is the BEST pirate next to Charleton Heston, and who doesn't like old familiars like "Badger"?
15
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
Oh, it's a GREAT movie! Robin Williams is so much fun to watch.
16
The Secret Garden 1993,  PG)
The Secret Garden
I absolutely RAVE about this movie. Everyone is outstanding, even the kids. Maggie Smith scared the crap out of me. The scenery and shots are breathtaking and the music is beautiful.
17
The Great Muppet Caper 1981,  G)
The Great Muppet Caper
It's a fabulous movie.
18
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Oh Rhett, Rhett you are good to me!
God this movie is just...timeless.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments