My Favorite Movies


  generalkhan1's Rating My Rating
1
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
2
Scary Movie 2000,  R)
3
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
4
Scary Movie 2 2001,  R)
5
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003,  PG-13)
6
Garfield - The Movie 2004,  PG)
7
Jackass - The Movie 2002,  R)
8
Kingdom of Heaven 2005,  R)
9
The Crow: Stairway to Heaven ,  G)
10
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
11
Warriors of Heaven and Earth (Tian di ying xiong) 2003,  R)
12
All Dogs Go To Heaven 2 1996,  G)
13
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
14
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
21
Sars Wars: Bangkok Zombie Crisis (Khun krabii hiiroh) 2004,  Unrated)
22
Godzilla: Final Wars 2004,  PG-13)
23
Sakura Wars 1997,  Unrated)
24
War of the Worlds 2005,  PG-13)
25
H.G. Wells' The War of the Worlds 2005,  R)
26
Hg Wells War of the Worlds 2005,  R)
27
The War of the Worlds 1953,  G)
28
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
29
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
31
Hellboy 2004,  PG-13)
32
Scarface 1932,  PG)
33
Scarface 1983,  R)
34
The Godfather 1972,  R)
35
The Godfather of Green Bay 2005,  R)
36
The Godfather, Part II 1974,  R)
37
The Godfather, Part III 1990,  R)
38
Disco Godfather 1979,  R)
39
El Padrino:Latin Godfather 2004,  R)
40
Reign of Fire 2002,  PG-13)
41
Fire With Fire 1986,  PG-13)
42
Fire and Ice 1983,  PG)
43
Quest for Fire 1982,  R)
44
Man on Fire 1987,  R)
45
Fire Over England 1937,  Unrated)
46
A City on Fire: The Story of the '68 Detroit Tigers 2002,  G)
47
The Land Before Time VII - The Stone of Cold Fire 2000,  G)
48
Great Balls of Fire! 1989,  PG-13)
49
Hearts of Fire 1987,  R)
50
Dragon Fire 1993,  R)
51
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
52
Galaxy Quest 1999,  PG)
53
Saving Private Ryan 1998,  R)
54
Saving Silverman (Evil Woman) 2001,  PG-13)
55
Flags of Our Fathers 2006,  R)
56
Running With Scissors 2003,  R)
57
Home Front 2006,  Unrated)
58
Beowulf & Grendel 2005,  R)
59
The Crow 1994,  R)
60
The Crow - Salvation 2000,  R)
61
The Crow - Wicked Prayer 2005,  R)
62
The Crow: City of Angels 1996,  R)
63
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
64
Monty Python Live at the Hollywood Bowl 1982,  R)
65
The Full Monty 1997,  R)
66
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
67
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
68
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
69
Desert Warrior 1988,  PG)
70
The State of Things 1982,  Unrated)
71
Monty Python's Graham Chapman - Looks Like A Brown Trouser Job 2005,  Unrated)
72
Exposing the Davinci Code 2005,  Unrated)
73
Da Vinci Code Decoded 2004,  Unrated)
74
Unlocking Da Vinci's Code 2004,  Unrated)
75
Exploring the Da Vinci Code 2005,  Unrated)
76
Breaking the Da Vinci Code 2005,  Unrated)
77
Origins of the Da Vinci Code 2005,  Unrated)
78
Code Name: The Cleaner 2007,  PG-13)
79
Doom 2005,  R)
80
The Doom Generation 1995,  R)
81
The Sword of Doom 1967,  Unrated)
82
The Architecture of Doom 1989,  Unrated)
83
Omega Doom 1996,  PG-13)
84
Zombie Doom 1999,  Unrated)
85
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
86
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
87
Real James Dean: From Indiana Farmboy To Hollywood Legend Documentary 2005,  Unrated)
88
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
89
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
90
The Day After 1983,  Unrated)
91
The Longest Day 1962,  G)
92
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
93
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
94
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
95
Discovering the Real World of Harry Potter 2001,  Unrated)
96
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
97
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
98
Shrek 2001,  PG)
99
Shrek 2 2004,  PG)
100
Shrek the Third 2007,  PG)
101
V for Vendetta 2006,  R)
102
Ultraviolet 2006,  PG-13)
103
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
104
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
105
Pitch Black 2000,  R)
106
Spaceballs 1987,  PG)
107
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem 2003,  Unrated)
108
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
109
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
110
U-571 2000,  PG-13)
111
I, Robot 2004,  PG-13)
112
Finding Nemo 2003,  G)
113
Black Hawk Down 2001,  R)
114
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
115
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
116
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
117
Charlie Chan and The Curse of the Dragon Queen 1980,  R)
118
Godzilla 1998,  PG-13)
119
Godzilla Vs. Biollante 1989,  PG)
120
Godzilla Vs. Destroyah 1995,  Unrated)
121
Godzilla 2000 2000,  PG)
122
Godzilla, Mothra and King Ghidorah - Giant Monsters All-Out Attack (Gojira, Mosura, Kingu Gidorâ: Daikaijű sôkôgeki) 2001,  Unrated)
123
Godzilla vs. Megalon 1973,  G)
124
Godzilla, King of the Monsters! 1956,  Unrated)
125
Godzilla vs. Mothra (Mosura tai Gojira) 1964,  G)
126
Godzilla and Other Movie Monsters 1998,  Unrated)
127
Godzilla - Tokyo S.O.S. 2004,  PG)
128
Godzilla Vs Mechagodzilla II (Gojira VS Mekagojira) 1993,  PG)
129
Son of Godzilla 1967,  PG)
130
King Kong vs. Godzilla 1962,  PG)
131
Godzilla Vs. Monster Zero 1965,  G)
132
Godzilla Vs Hedorah (Gojira tai Hedorâ) (Godzilla vs. the Smog Monster) 1971,  PG)
133
Godzilla vs. Megaguirus (Gojira tai Megagirasu: Jî shômetsu sakusen) 2000,  Unrated)
134
Godzilla Against Mechagodzilla (Gojira tai Mekagojira) 2002,  PG)
135
Godzilla vs. the Sea Monster 1966,  PG)
136
Godzilla Vs Gigan 1972 1977,  PG)
137
Godzilla Vs Mechagodzilla 1974 1974,  PG)
138
X-Men 2000,  PG-13)
139
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
140
All The King's Men 2006,  PG-13)
141
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
142
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
143
Apollo 11 - Men on the Moon 2002,  Unrated)
144
Eurotrip 2004,  R)
145
Curious George 2006,  G)
146
Happy Feet 2006,  PG)
147
Resident Evil 2002,  R)
148
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
149
Legend of Zelda - Ganon's Evil Tower 2003,  G)
150
Blade 1998,  R)
151
Blade: Trinity 2004,  R)
152
Blade II 2002,  R)
153
The Mummy 1999,  PG-13)
154
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
155
Employee of the Month 2003,  R)
156
Employee of the Month 2006,  PG-13)
157
Troy 2004,  R)
158
Helen of Troy 2003,  Unrated)
159
Helen of Troy 1955,  PG)
160
Ice Age 2002,  PG)
161
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
162
xXx: State of the Union 2005,  R)
163
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
164
We Were Soldiers 2002,  R)
165
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
166
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
167
Lara Croft - Lethal and Loaded 2001,  Unrated)
168
Mission Impossible 1996,  PG-13)
169
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
170
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
171
Anger Management 2003,  PG-13)
172
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
173
Spider-Man 2002,  PG-13)
174
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
175
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
176
Holes 2003,  PG)
177
The Pacifier 2005,  PG)
178
Jurassic Park 1993,  PG-13)
179
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
180
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
181
Dreamcatcher 2003,  R)
182
Flight of the Phoenix 2004,  PG-13)
183
The Flight of the Phoenix 1965,  Unrated)
184
The Flight of the Intruder 1990,  PG-13)
185
Gladiator 2000,  R)
186
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
187
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
188
Angels in the Outfield 1951,  Unrated)
189
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
190
Atlantis: Milo's Return 2003,  G)
191
Spy Kids 2001,  PG)
192
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
193
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
194
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
195
Half Past Dead 2002,  PG-13)
196
The Blues Brothers 1980,  R)
197
Blues Brothers 2000 1998,  PG-13)
198
The Core 2003,  PG-13)
199
Bad Santa 2003,  R)
200
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
201
Die Another Day 2002,  PG-13)
202
Windtalkers 2002,  R)
203
Hitch 2005,  PG-13)
204
The Last King of Scotland 2006,  R)
205
The Scorpion King 2002,  PG-13)
206
The Terminator 1984,  R)
207
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
208
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
209
Joe's Apartment 1996,  PG-13)
210
Hot Fuzz 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments