My Favorite Movies
| generalak47's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
House of 1000 Corpses 2002, R) |
|
| 2 |
The Devil's Rejects 2005, R) |
|
| 3 |
Rock Star 2001, R)
I was really amazed by this movie. It is one of my all time favourites. The story is loosly based around the departure of Rob Halford from Judas Priest around the time when they got Jack "The Ripper" Owens to take his spot. |
|
| 4 |
Scarface 1983, R) |
|
| 5 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 6 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 7 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 8 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 9 |
Slayer - Reign In Blood: Still Reigning 2004, Unrated) |
|
| 10 |
The Condemned 2007, R)
It starts out you think this massive guy you are looking at is Stone Cold, but it is someone else. This movie is basically like watching survivor meets the Beach...except they have to kill eachother to survive! The acting in this movie for being a WWE movie was phenominal! I have to say that Steve Austin, in his debut, has outshined the Rock. |
|
| 11 |
Slipknot: Voliminal: Inside The Nine 2006, Unrated) |
|
| 12 |
Nirvana Live! Tonight! Sold Out!! 1994, Unrated) |
|
| 13 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 14 |
The Crow 1994, R) |
|
| 15 |
The Amityville Horror 2005, R) |
|
| 16 |
The Amityville Horror 1979, R) |
|
| 17 |
Of Mice and Men 1992, PG-13) |
|
| 18 |
Smokin' Aces 2007, R) |
|
| 19 |
Up in Smoke 1978, R) |
|
| 20 |
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over 1982, R) |
|
| 21 |
Cheech and Chong's Nice Dreams 1981, R) |
|
| 22 |
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983, R) |
|
| 23 |
Cheech & Chong's Next Movie 1980, R) |
|
| 24 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 25 |
The Blair Witch Project 1999, R) |
|
| 26 |
Book of Shadows - Blair Witch 2 2013, R) |
|
| 27 |
Ed Gein 2001, R) |
|
| 28 |
Night of the Living Dead 1968, R) |
|
| 29 |
Night of the Living Dead 1990, R) |
|
| 30 |
Dawn of the Dead 2004, R) |






























