Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  genebrulotte's Rating My Rating
1
Contact 1997,  PG)
Contact
one of my top-five sci-fi movies !!!
2
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
I just love it !
the novel is a lot better though
cute story
3
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
top five movie ever
4
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
David fincher's best movie
5
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
One of the best sci-fi movies I've ever seen...Trinity (Carrie-Anne) you're SO sexy :)
6
Buried Alive 1990,  PG-13)
Buried Alive
have to see it if you didn't..
7
Dogville 2003,  R)
8
Dolores Claiborne 1995,  R)
Dolores Claiborne
stephen king at his best !!!!!
9
Cube 1997,  R)
Cube
Good, very good canadian movie...the end is so unexpected !
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments