My Favorite Movies
Bollywood!!!
| genduntsomo's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Billu 2009, Unrated) |
|
| 2 |
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven) 2008, Unrated) |
|
| 3 |
Bhoothnath 2008, Unrated) |
|
| 4 |
Om Shanti Om 2007, Unrated) |
|
| 5 |
Kal Ho Naa Ho 2003, Unrated) |
|
| 6 |
Kuch Kuch Hota Hai 1998, Unrated) |
|
| 7 |
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001, PG) |
|
| 8 |
Main Hoon Na 2004, G) |
|
| 9 |
Hum Tumhare Hain Sanam 2002, Unrated) |
|
| 10 |
Baazigar 1993, Unrated) |
|
| 11 |
Shakti - The Power 2002, Unrated) |
|
| 12 |
Dilwale Dulhania Le Jayenge 1995, G) |
|
| 13 |
Don 2006, Unrated) |
|
| 14 |
Devdas 2002, PG) |
|
| 15 |
Chak De! India 2007, Unrated) |
|
| 16 |
Kabhi Alvida Naa Kehna 2006, Unrated) |
|
| 17 |
Veer Zaara (Veer-Zaara) 2004, Unrated) |
|
| 18 |
Josh 2000, Unrated) |
|
| 19 |
Dil To Pagal Hai (The Heart Is Crazy) 1997, Unrated) |
|
| 20 |
Swades 2004, Unrated) |
|
| 21 |
Karan Arjun 1995, Unrated) |
|
| 22 |
Mohabbatein 2000, PG) |
|
| 23 |
Dil Se 1998, G) |
|
| 24 |
Har Dil Jo Pyar Karega 2000, Unrated) |
|
| 25 |
Asoka 2001, R) |
|
| 26 |
Chalte Chalte 2003, Unrated) |
|
| 27 |
Paheli 2005, G) |
|
| 28 |
Pardes 1997, Unrated) |
|
| 29 |
Dushman Duniya Ka 1996, Unrated) |
|
| 30 |
Baadshah 1999, PG) |
|
| 31 |
Yes Boss 1997, Unrated) |
|
| 32 |
Kaal (Kalank) 2005, PG-13) |
|
| 33 |
Phir Bhi Dil Hai Hindustani 1999, Unrated) |
|
| 34 |
Kabhi Haan Kabhi Naa (Sometimes Yes, Sometimes No) 1993, Unrated) |
|
| 35 |
Duplicate 1998, Unrated) |
|
| 36 |
Darr: A Violent Love Story (Fear) 1994, Unrated) |
|
| 37 |
Hey Ram 2001, Unrated) |
|
| 38 |
Koyla 1997, Unrated) |
|
| 39 |
Ram Jaane 1995, Unrated) |
|
| 40 |
Anjaam 1994, Unrated) |
|
| 41 |
King Uncle 1993, Unrated) |
|
| 42 |
Raju Ban Gaya Gentleman 1992, Unrated) |
|
| 43 |
Chamatkar 1992, PG) |
|
| 44 |
Chaahat 1996, Unrated) |
|
| 45 |
Deewana (Crazy) 1992, Unrated) |
|
| 46 |
English Babu Desi Mem 1996, Unrated) |
|
| 47 |
Trimurti 1995, Unrated) |
|
| 48 |
Dil Aashna Hai (...The Heart Knows) (The Heart Knows the Truth) 1992, Unrated) |
|
| 49 |
Gaja Gamini 2001, Unrated) |
|
| 50 |
Kidnap 2008, Unrated) |
|
| 51 |
Mehbooba 2008, Unrated) |
|
| 52 |
Emi (Easy Monthly Installment ) 2008, Unrated) |
|
| 53 |
Munna Bhai M.B.B.S. (Munnabhai M.B.B.S.) 2003, Unrated) |
|
| 54 |
Deewaar 2004, Unrated) |
|
| 55 |
Plan 2004, Unrated) |
|
| 56 |
Zinda 2006, R) |
|
| 57 |
Kaante 2002, R) |
|
| 58 |
Lage Raho Munna Bhai 2006, PG) |
|
| 59 |
LOC: Kargil (Line of Control: Kargil) 2003, Unrated) |
|
| 60 |
Musafir 2004, R) |
|
| 61 |
Parineeta 2005, G) |
|
| 62 |
Khoobsurat 1999, Unrated) |
|
| 63 |
Khauff 2000, Unrated) |
|
| 64 |
Dhamaal 2007, Unrated) |
|
| 65 |
Eklavya - The Royal Guard 2007, Unrated) |
|
| 66 |
Shootout at Lokhandwala 2007, Unrated) |
|
| 67 |
Vidhaata 1982, Unrated) |
|
| 68 |
Dus Kahaniyaan 2007, Unrated) |
|
| 69 |
Mission Kashmir 2000, R) |
|
| 70 |
Dus 2005, Unrated) |
|
| 71 |
Shabd 2004, Unrated) |
|
| 72 |
Saajan 1998, Unrated) |
|
| 73 |
Viruddh... Family Comes First 2005, Unrated) |
|
| 74 |
Vaah! Life Ho Toh Aisi! 2005, Unrated) |
|
| 75 |
Vaastav: The Reality 1999, Unrated) |
|
| 76 |
Nehlle Pe Dehlla 2006, Unrated) |
|
| 77 |
Shaadi No. 1 2005, Unrated) |
|
| 78 |
Ek Aur Ek Gyarah: By Hook or by Crook 2003, Unrated) |
|
| 79 |
Maine Dil Tujhko Diya 2003, Unrated) |
|
| 80 |
Yeh Hai Jalwa 2002, Unrated) |
|
| 81 |
Haseena Maan Jaayegi 1999, Unrated) |
|
| 82 |
Dushman 1998, Unrated) |
|
| 83 |
Daud: Fun on the Run 1997, Unrated) |
|
| 84 |
Aladin 2007, Unrated) |
|
| 85 |
Hum Kisi Se Kum Nahin 2002, Unrated) |
|
| 86 |
Rakht 2004, Unrated) |
|
| 87 |
Anthony Kaun Hai? 2006, Unrated) |
|
| 88 |
Jodi No. 1 2001, Unrated) |
|
| 89 |
Pitaah 2002, Unrated) |
|
| 90 |
Tango Charlie 2005, Unrated) |
|
| 91 |
Rudraksh 2003, Unrated) |
|
| 92 |
Tathastu 2006, Unrated) |
|
| 93 |
Kurukshetra 2000, Unrated) |
|
| 94 |
Shikari 2000, Unrated) |
|
| 95 |
Kartoos 1998, Unrated) |
|
| 96 |
Annarth 2002, Unrated) |
|
| 97 |
Yalgaar 2000, Unrated) |
|
| 98 |
Deewana Mujh Sa Nahin 1990, Unrated) |
|
| 99 |
Aaja Nachle 2007, Unrated) |
|
| 100 |
Hum Aapke Hain Koun...! (What Am I to You...!) 1994, Unrated) |
|
| 101 |
Dil 1990, Unrated) |
|
| 102 |
Lajja 2001, PG-13) |
|
| 103 |
Pukar 2000, R) |
|
| 104 |
Ram Lakhan 1989, Unrated) |
|
| 105 |
Aarzoo 1999, Unrated) |
|
| 106 |
Main Madhuri Dixit Banna Chahti Hoon! 2003, Unrated) |
|
| 107 |
Tezaab (Acid) 1988, Unrated) |
|
| 108 |
Dil Tera Aashiq 1993, Unrated) |
|
| 109 |
Raja 1995, Unrated) |
|
| 110 |
100 Days 2000, Unrated) |
|
| 111 |
Khel 1991, Unrated) |
|
| 112 |
The Death Sentence: Mrityu Dand 1997, Unrated) |
|
| 113 |
Rajkumar 1996, Unrated) |
|
| 114 |
Wajood 1998, PG) |
|
| 115 |
Dayavan 1988, Unrated) |
|
| 116 |
Yaraana 1995, G) |
|
| 117 |
Divas Forever 2 2005, Unrated) |
|
| 118 |
Prem Pratigyaa 1989, Unrated) |
|
| 119 |
Mohabbat 1997, Unrated) |
|
| 120 |
Jamai Raja 1991, Unrated) |
|
| 121 |
Mrityudand 1997, Unrated) |
|
| 122 |
Sailaab 2000, Unrated) |
|
| 123 |
Zindagi Ek Juaa 1992, Unrated) |
|
| 124 |
Beta 1991, Unrated) |
|
| 125 |
Khilaaf 1991, Unrated) |
|
| 126 |
Yaraana 1995, Unrated) |
|
| 127 |
Prem Granth 1996, Unrated) |
|
| 128 |
Jeevan Ek Sanghursh 1990, Unrated) |
|
| 129 |
Sangeet 1992, Unrated) |
|
| 130 |
Dharavi (City of Dreams) 1992, Unrated) |
|
| 131 |
Phool 1993, Unrated) |
|
| 132 |
Uttar Dakshin 1987, Unrated) |
|
| 133 |
Hifazat 1987, Unrated) |
|
| 134 |
Pratikaar 1991, Unrated) |
|
| 135 |
Jodhaa Akbar 2007, Unrated) |
|
| 136 |
Krazzy 4 2008, Unrated) |
|
| 137 |
Luck by Chance 2009, Unrated) |
|
| 138 |
Koi... Mil Gaya (I Found Someone) 2003, G) |
|
| 139 |
Krrish 2006, Unrated) |
|
| 140 |
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006, Unrated) |
|
| 141 |
Kaho Naa... Pyaar Hai (Say This Is Love) 2000, Unrated) |
|
| 142 |
Mujhse Dosti Karoge 2002, Unrated) |
|
| 143 |
Lakshya 2004, Unrated) |
|
| 144 |
Yaadein 2001, Unrated) |
|
| 145 |
Aap Mujhe Achche Lagne Lage 2002, Unrated) |
|
| 146 |
I See You 2006, Unrated) |
|
| 147 |
Fiza 2000, Unrated) |
|
| 148 |
Main Prem Ki Diwani Hoon 2003, Unrated) |
|
| 149 |
Na Tum Jaano Na Hum 2002, Unrated) |
|
| 150 |
Sarkar Raj 2008, Unrated) |
|
| 151 |
Delhi 6 2009, Unrated) |
|
| 152 |
Dostana 2008, R) |
|
| 153 |
Drona 2008, Unrated) |
|
| 154 |
Mission Istaanbul 2008, Unrated) |
|
| 155 |
Bunty Aur Babli 2005, R) |
|
| 156 |
Salaam Namaste 2005, Unrated) |
|
| 157 |
Phir Milenge 2004, Unrated) |
|
| 158 |
Jhoom Barabar Jhoom (Dance Baby Dance) 2007, Unrated) |
|
| 159 |
Laaga Chunari Mein Daag - Journey of a Woman 2007, Unrated) |
|
| 160 |
Hum Tum 2004, Unrated) |
|
| 161 |
Dhoom 2004, Unrated) |
|
| 162 |
Fanaa 2006, Unrated) |
|
| 163 |
Guru 2007, Unrated) |
|
| 164 |
Ek Ajnabee 2005, Unrated) |
|
| 165 |
Kuch Na Kaho 2003, G) |
|
| 166 |
Sarkar 2005, Unrated) |
|
| 167 |
Umrao Jaan 2005, Unrated) |
|
| 168 |
Yuva 2004, Unrated) |
|
| 169 |
Bluff Master 2005, Unrated) |
|
| 170 |
Dhaai Akshar Prem Ke 2000, Unrated) |
|
| 171 |
Om Jai Jagadish 2002, Unrated) |
|
| 172 |
Refugee 2000, Unrated) |
|
| 173 |
Naach 2004, Unrated) |
|
| 174 |
Bas Itna Sa Khwaab Hai 2001, Unrated) |
|
| 175 |
Mumbai Se Aaya Mera Dost 2003, Unrated) |
|
| 176 |
Haan Maine Bhi Pyaar Kiya 2002, Unrated) |
|
| 177 |
Antarmahal: Views of the Inner Chamber 2005, Unrated) |
|
| 178 |
Run 2007, Unrated) |
|
| 179 |
Zameen 2003, Unrated) |
|
| 180 |
Shararat 2002, Unrated) |
|
| 181 |
Don't Say A Word (Kuch Naa Kaho) 2003, Unrated) |
|
| 182 |
Picture Perfect 2000, Unrated) |
|
| 183 |
Desh 2003, Unrated) |
|
| 184 |
Khalnayak 1993, Unrated) |








































































































































































