My Favorite Movies
Great Movies
| genaroneto's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Wild At Heart 1990, R) |
|
| 2 |
Alphaville 1965, Unrated) |
|
| 3 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 4 |
Modern Times 1936, G) |
|
| 5 |
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928, Unrated) |
|
| 6 |
Chasing Amy 1997, R) |
|
| 7 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 8 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 9 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 10 |
Waking Life 2001, R) |
|
| 11 |
Sin City 2005, R) |
|
| 12 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 13 |
Before Sunset 2004, R) |
|
| 14 |
Freeway 1996, R) |
|
| 15 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 16 |
Garden State 2004, R) |
|
| 17 |
Clerks 1994, R) |
|
| 18 |
24 Hour Party People 2002, R) |
|
| 19 |
Le Mur (The Wall) 1998, Unrated) |
|
| 20 |
Mallrats 1995, R) |
|
| 21 |
Dogma 1999, R) |
|
| 22 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 23 |
Ken Park 2002, Unrated) |
|
| 24 |
Tommy 1975, PG) |
|
| 25 |
The Matrix 1999, R) |

























