My Favorite Movies


  gemmie8's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
BEST MOVIE EVER. i just luv this film. i can watch it over and over again without gettin bored of it. hav to say tim burton is just pure genious
2
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
i luv this movie so much. cant stop watchin it, the love story is just amazin, its the kinda thing u want for urself. especially if it includes robert pattison bein in the picture
3
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
Just too cool to be true plus it just has the best cast ever especially since it has the one and only johnny knoxville in it
4
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
OMG OMG OMG this film is amazin definately has to be the film of the year dont think there is anyway it can be beaten. the special effects wow, casting amazin with a few hotties its also had a lot of laughs in it. just hav to say luvd it luvd it luvd it
5
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
luv luv luv.
david spade makes anything funny
6
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
omg this has got to be one of the funniest films i have seen in ages. the shootin scenes were brilliant and when the old mother got drop kicked in the face i almost died.
7
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
yip i luvd this movie. the story was gr8 and i just thot Shia was sooo hot in it
8
The Departed 2006,  R)
The Departed
great great movie, this movie just blew me away. the story to it was amazin and the way the whole thing was put together made it a film that i can watch over and over again.
9
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
i luv watchin the old balck and white movies, there is no gettin away from the fact that they r just amazin and this one is full of gr8 comic moments
10
The Ringer 2005,  PG-13)
The Ringer
Funniest movie i have seen in a long time
11
My Cousin Vinny 1992,  R)
12
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
pure classic
13
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
One of the best sequels ever
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
one of my fav films of all time. its just pure brilliance and johnny depp plays one of his most memorable roles which im glad to hear is comin back
15
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
16
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
17
The Lost Boys 1987,  R)
18
Snatch 2001,  R)
19
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
20
The Lion King 1994,  G)
21
Beetlejuice 1988,  PG)
22
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
He loved her so much
23
Grand Theft Parsons 2003,  PG-13)
Grand Theft Parsons
it has johnny knoxville in it, cant get any better than that
24
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
its an amazin movie but still dont beat the nightmare before christmas
25
Batman Returns 1992,  PG-13)
26
Sahara 2005,  PG-13)
Sahara
can watch this movie over and over again
27
Formula 51 (The 51st State) 2002,  R)
28
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
awesome, this movie is just pure brilliance
29
Mulan 1998,  G)
30
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
a true classic of a film.
this may sound so cheesey but it did make me sob
31
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
32
Reservoir Dogs 1992,  R)
33
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
34
Walking Tall 2004,  PG-13)
35
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
one of my childhood movies that i love to watch over and over again
36
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
37
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
was a really good movie especially since it was redone by tim burton and it cast the oneand only johnny depp
38
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
tarintino films always kick ass especially in this one
39
Snakes on a Plane 2006,  R)
40
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
cutest alien killer ever
41
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
the best of them all
42
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
this film is just great hav watched it so many times and i will probably watch it a whole lot more than that
43
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
pure brilliance carrey in one of his best roles
44
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
jack black is in it so it cant be anything but cool
45
Pulp Fiction 1994,  R)
46
Seven (Se7en) 1995,  R)
47
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
one of my fav adam sandler movies
48
Enemy of the State 1998,  R)
49
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
one top movie
50
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
vampires = great movie
51
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
The Dukes of Hazzard
hey it has johnny knoxville in it so of course its amazin

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments