My Favorite Movies


  1. gelsomoonspell
  2. Gelso

Give list a short description

  gelsomoonspell's Rating My Rating
1
Freaks 1932,  Unrated)
2
Metropolis 1927,  PG-13)
3
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) 1965,  Unrated)
4
Kinski Paganini 1989,  Unrated)
5
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
6
Begotten 1991,  Unrated)
7
Taxidermia 2005,  Unrated)
8
Pro urodov i lyudey (Of Freaks and Men) 1998,  Unrated)
9
Pi 1998,  R)
10
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
11
Sophie's Choice 1982,  R)
12
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
13
Lost Highway 1997,  R)
14
Eraserhead 1977,  R)
15
La Casa dalle finestre che ridono (The House of the Laughing Windows) 1976,  R)
16
The Elephant Man 1980,  PG)
17
Das Experiment (The Experiment) 2001,  R)
18
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
19
American History X 1998,  R)
20
The Believer 2001,  R)
21
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
22
The Seventh Seal ,  Unrated)
23
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
24
Blue Velvet 1986,  R)
25
Frailty 2002,  R)
26
28 Days Later 2002,  R)
27
Equilibrium 2002,  R)
28
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
29
Requiem for a Dream 2000,  R)
30
The Godfather, Part II 1974,  R)
31
The Godfather 1972,  R)
32
The Godfather, Part III 1990,  R)
33
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
34
Le Voyage dans la lune (A Trip to the Moon) 1902,  Unrated)
35
21 Grams 2003,  R)
36
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
37
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
38
Bound 1996,  R)
39
Cleopatra 1917,  Unrated)
40
Reservoir Dogs 1992,  R)
41
Dead Ringers 1988,  R)
42
Angela's Ashes 1999,  R)
43
The Piano 1993,  R)
44
The Pianist 2002,  R)
45
Irreversible 2002,  Unrated)
46
Der Letzte Mann (The Last Laugh) 1924,  PG)
47
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
48
Malena 2000,  R)
49
The Shining 1980,  R)
50
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
51
The King 2006,  R)
52
American Psycho 2000,  R)
53
The Machinist 2003,  R)
54
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
55
Head in the Clouds 2004,  R)
56
The Prestige 2006,  PG-13)
57
Vanilla Sky 2001,  R)
58
Being John Malkovich 1999,  R)
59
Very Bad Things 1998,  R)
60
The Exorcist 1973,  R)
61
Faust 1926,  Unrated)
62
Dawn of the Dead 1978,  R)
63
Pan's Labyrinth 2006,  R)
64
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
65
Blade Runner 1982,  R)
66
Quills 2000,  R)
67
Cape Fear 1991,  R)
68
Scarface 1983,  R)
69
Scent of a Woman 1992,  R)
70
The Devil's Advocate 1997,  R)
71
Donnie Brasco 1997,  R)
72
Stigmata 1999,  R)
73
Nightwatch 1998,  R)
74
Dracula 1931,  Unrated)
75
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
76
The Man Who Cried 2000,  R)
77
The Woodsman 2004,  R)
78
Lolita 1997,  R)
79
Secret Window 2004,  PG-13)
80
The Brave 1997,  Unrated)
81
Magnolia 1999,  R)
82
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
83
Dead Poets Society 1989,  PG)
84
Spider 2002,  R)
85
Naked Lunch 1991,  R)
86
Saint Ange (House of Voices) 2004,  R)
87
Liam 2000,  R)
88
The Magdalene Sisters 2002,  R)
89
Match Point 2005,  R)
90
A Midsummer Night's Dream 1999,  PG-13)
91
Hamlet 1996,  PG-13)
92
Primal Fear 1996,  R)
93
Identity 2003,  R)
94
The Cell 2000,  R)
95
American Beauty 1999,  R)
96
The Green Mile 1999,  R)
97
House of 1000 Corpses 2002,  R)
98
The Devil's Rejects 2005,  R)
99
Persona 1966,  Unrated)
100
Billy Elliot 2001,  R)
101
Tabu: A Story of the South Seas 1931,  Unrated)
102
The Golem (Der Golem, wie er in die Welt kam) 1920,  Unrated)
103
Moll Flanders 1996,  PG-13)
104
Eyes Wide Shut 1999,  R)
105
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
106
Flatliners 1990,  R)
107
Transamerica 2005,  R)
108
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
109
The Age of Innocence 1993,  PG)
110
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
111
In the Name of the Father 1993,  R)
112
Night of the Living Dead 1968,  R)
113
Poltergeist 1982,  PG)
114
Serial Mom 1994,  R)
115
Invasion of the Body Snatchers 1978,  PG)
116
Rabid 1977,  R)
117
Buio Omega (Beyond the Darkness) 1984,  Unrated)
118
The Amputee 1974,  Unrated)
119
A Clockwork Orange 1971,  R)
120
The Last King of Scotland 2006,  R)
121
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
122
Art School Confidential 2006,  R)
123
Ed Wood 1994,  R)
124
Gummo 1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments