My Favorite Movies


  1. gegelh
  2. Geneviève

favorite movies (this list needs a little update and organizing)

  gegelh's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
2
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
3
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) 2002,  PG)
4
Finding Neverland 2004,  PG)
5
WALL-E 2008,  G)
6
La grande séduction (Seducing Doctor Lewis) 2002,  Unrated)
7
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
8
The Dinner Game (Le Dîner de cons) 1998,  PG-13)
9
Cyrano De Bergerac 1990,  PG)
10
Bienvenue Chez les Ch'tis (Welcome to the Land of Shtis) (Welcome to the Sticks) 2008,  Unrated)
11
Forrest Gump 1994,  PG-13)
12
The Notebook 2004,  PG-13)
13
Chocolat 2000,  PG-13)
14
Taxi 1998,  Unrated)
Taxi
good movie! bon film! funny and smart in some kind of way. drôle et intelligent d'une certaine manière. to all of you: don't bother with the crappy american remake( it's not a new version it's a plain copy but hollywood doesn't always copy well) see the real one. pas besoin de voir la version américaine(c'est pas une version plus récente c'est une mauvaise copie), ça vaut pas la peine, voyez le vrai [and stop with the comments it's in french so it isn't as good as it could be (just learn another language and stop thinking that because you speak english you're better than everybody!!!)]
15
Ice Age 2002,  PG)
16
Happy Feet 2006,  PG)
17
National Treasure 2004,  PG)
18
Les Aventures de Rabbi Jacob (The Adventures of Rabbi Jacob) (The Mad Adventures of 'Rabbi' Jacob) 1973,  G)
19
Finding Nemo 2003,  G)
20
A Walk to Remember 2002,  PG)
21
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
22
Pretty Woman 1990,  R)
23
Rent 2005,  PG-13)
Rent
songs amazing
24
Take the Lead 2006,  PG-13)
25
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
26
Shakespeare in Love 1998,  R)
27
Underground 1995,  Unrated)
28
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
29
Schindler's List 1993,  R)
30
The Graduate 1967,  PG)
31
Dear Frankie 2004,  PG-13)
32
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
33
50 First Dates 2004,  PG-13)
34
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
35
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
36
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
37
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
38
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
39
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
40
Canadian Bacon 1994,  R)
41
Mulan 1998,  G)
42
Beauty and the Beast 1991,  G)
43
The Lion King 1994,  G)
44
Pinocchio 1940,  G)
45
Peter Pan 1953,  G)
46
Pocahontas 1996,  G)
47
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
48
Shrek 2001,  PG)
49
Aladdin 1992,  G)
50
Monsters, Inc. 2001,  G)
51
Hercules 1997,  G)
52
Tarzan 1999,  G)
53
Mary Poppins 1964,  G)
54
Brother Bear 2003,  G)
55
The Breakfast Club 1985,  R)
56
Madagascar 2005,  PG)
57
Bon Cop, Bad Cop 2006,  R)
58
The Blue Butterfly 2004,  PG)
The Blue Butterfly
sad but really good, a story of hope and dream
59
Over the Hedge 2006,  PG)
60
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
61
Dead Poets Society 1989,  PG)
62
The Lake House 2006,  PG)
63
Cars 2006,  G)
64
Nanny McPhee 2006,  PG)
65
Les Aimants (Love and Magnets) 2004,  Unrated)
66
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
67
Sophie Scholl: The Final Days 2005,  PG)
68
The Princess Bride 1987,  PG)
69
August Rush 2007,  PG)
70
Across the Universe 2007,  PG-13)
71
Hairspray 2007,  PG)
72
Stardust 2007,  PG-13)
73
Ratatouille 2007,  G)
74
Bee Movie 2007,  PG)
75
Kung Fu Panda 2008,  PG)
76
His Girl Friday 1940,  Unrated)
77
The Holiday 2006,  PG-13)
78
Idole instantanée 2005,  Unrated)
79
Cast Away 2000,  PG-13)
80
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
81
Trading Places 1983,  R)
82
You've Got Mail 1998,  PG)
83
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
84
Saving Private Ryan 1998,  R)
85
Zoolander 2001,  PG-13)
86
Up 2009,  PG)
Up
I like the bird, it's so weird!
87
Babine 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments