My Favorite Movies


  geelw's Rating My Rating
1
The Warui yatsu hodo yoku nemuru (The Bad Sleep Well) 1962,  Unrated)
2
Swing Girls 2004,  Unrated)
3
Adorenarin doraibu (Adrenaline Drive) 1999,  Unrated)
4
The Bank Dick 1940,  Unrated)
5
Ran (1985) ,  Unrated)
6
Paths of Glory 1957,  Unrated)
7
A Clockwork Orange 1971,  R)
8
Gojira 1954,  Unrated)
9
Blue Velvet 1986,  R)
10
The Straight Story 1999,  G)
11
The Wages of Fear 1953,  Unrated)
12
Les Aventures de Rabbi Jacob (The Adventures of Rabbi Jacob) (The Mad Adventures of 'Rabbi' Jacob) 1973,  G)
13
Shaolin Master Killer 1978,  Unrated)
14
Alphaville 1965,  Unrated)
Alphaville
Godard's lesson on how to make a sci-fi flick with no budget works as both noir and comedy (intentional and otherwise) thanks to Constantine's gruff, tough Lemmy Caution. Just go into this and absorb what's onscreen - it'll all make sense once you "get" the premise.
15
Attack 1956,  Unrated)
16
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) 1966,  Unrated)
17
Crumb 1994,  R)
18
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
19
Alien 1979,  R)
20
Aliens 1986,  R)
21
Alien3 1992,  R)
22
Singin' in the Rain 1952,  G)
23
In Cold Blood 1967,  R)
24
The Honeymoon Killers 1969,  R)
25
Bring Me the Head of Alfredo Garcia 1974,  R)
26
Stop Making Sense 1984,  PG)
27
The Pirate 1948,  Unrated)
28
The Fly 1986,  R)
29
Die Blechtrommel (The Tin Drum) 1979,  R)
30
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
31
The Producers 2005,  PG-13)
32
Q 1982,  R)
33
Young Frankenstein 1974,  PG)
34
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
35
Horror Express 1974,  R)
36
It's All True 1993,  G)
It's All True
One of the great unfinished film projects and an excellent look into Welles' visionary style. Look for some gorgeous shots throughout and an overall feeling of 'being there' as the film takes you on its little trip.
37
Night of the Living Dead 1968,  R)
38
Suspiria 1977,  R)
39
Never Give a Sucker an Even Break (What A Man) 1941,  Unrated)
40
The Killing 1956,  Unrated)
41
X: The Man with the X-Ray Eyes 1963,  R)
42
Equinox 1993,  R)
43
The Flesh Eaters 1964,  Unrated)
44
Liquid Sky 1982,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments