Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Gear4389's Rating My Rating
1
Stagecoach 1939,  Unrated)
Stagecoach
this is one of most favorite john wayne movies
2
Robots 2005,  PG)
Robots
I love this movie
3
American Outlaws 2001,  PG-13)
American Outlaws
Good movie, really cool, sad whn Ma James dies,
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I like the blacksmith, he is nice
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
it was sad when will turner dies, but other wise it was a good movie.
7
Muppet Treasure Island 1996,  G)
Muppet Treasure Island
i love this movie
8
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
All the good guys are awesome
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
I like the part at Helmes Deep
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
cool ending
11
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
like this movie
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
17
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
I love all the star wars, it is hard to pick
18
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
really funny
19
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
A really cool movie
20
Barbie As The Princess and the Pauper 2004,  Unrated)
21
Barbie and the Magic of Pegasus 3-D 2005,  Unrated)
22
Barbie in The Nutcracker 2001,  Unrated)
23
Barbie as Rapunzel 2002,  Unrated)
24
Barbie of Swan Lake 2003,  G)
25
Cars 2006,  G)
Cars
cool movie
26
Treasure Planet 2002,  PG)
Treasure Planet
love this movie
27
The Green Berets 1968,  G)
The Green Berets
sad at the end but a really good movie
28
Treasure Island 1998,  PG-13)
29
The Pirates of Penzance 1983,  G)
30
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
31
Big Jake 1971,  PG-13)
32
McLintock! 1963,  Unrated)
McLintock!
love this one
33
Blood Alley 1955,  Unrated)
Blood Alley
better than i thought
34
The Comancheros 1961,  Unrated)
The Comancheros
this one is good
35
Fort Apache 1948,  Unrated)
36
The Barbarian and the Geisha 1958,  Unrated)
37
The Wings of Eagles 1957,  Unrated)
38
Hondo 1953,  Unrated)
Hondo
it was really cool
39
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
40
Donovan's Reef 1963,  Unrated)
41
She Wore a Yellow Ribbon 1949,  Unrated)
42
Sands of Iwo Jima 1949,  Unrated)
Sands of Iwo Jima
sad at the end
43
The Sea Chase 1955,  Unrated)
44
The Quiet Man 1952,  Unrated)
The Quiet Man
I like this one, it is cool
45
How the West Was Won 1962,  G)
46
The Searchers 1956,  Unrated)
The Searchers
cool, but sad
47
The Horse Soldiers 1959,  Unrated)
48
McQ 1974,  PG)
49
His Private Secretary 1933,  Unrated)
50
Tough Guys of the West 1932,  Unrated)
51
Stagecoach Race 2005,  Unrated)
52
Rio Grande 1950,  Unrated)
53
Jet Pilot 1957,  Unrated)
54
The Dark Command 1940,  R)
The Dark Command
it was cool
55
The High and the Mighty 1954,  Unrated)
56
The War Wagon 1967,  Unrated)
The War Wagon
one of my favorites
57
Hatari! 1962,  G)
Hatari!
it was ok, not one of my favorites
58
True Grit 1969,  G)
True Grit
cool movie
59
Rio Bravo 1959,  Unrated)
Rio Bravo
like this one
60
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
61
Red River 1948,  Unrated)
62
The Shootist 1976,  PG)
The Shootist
didn't like it very well
63
The Cowboys 1974,  PG)
64
Chisum 1970,  G)
Chisum
cool
65
The Undefeated 1969,  G)
66
Clifford's Really Big Movie 2004,  G)
67
El Dorado 1967,  Unrated)
68
Island In The Sky 1953,  Unrated)
69
In Harm's Way 1965,  Unrated)
70
Hellfighters 1968,  G)
71
North to Alaska 1960,  Unrated)
72
Tall in the Saddle 1941,  Unrated)
Tall in the Saddle
a cool one
73
The Fighting Seabees 1944,  Unrated)
74
Operation Pacific 1951,  Unrated)
75
Wake of the Red Witch 1949,  Unrated)
Wake of the Red Witch
he is cool in this one
76
Legend of the Lost 1957,  Unrated)
77
The Caine Mutiny 1954,  Unrated)
78
Casablanca 1942,  PG)
79
Key Largo 1948,  Unrated)
80
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
81
The Maltese Falcon 1941,  PG)
82
The Big Sleep 1946,  PG)
83
Sahara 1943,  Unrated)
84
High Sierra 1941,  Unrated)
85
Across the Pacific 1942,  Unrated)
86
Racing Stripes 2005,  PG)
87
Beast Wars - Transformers 2002,  Unrated)
88
Fantastic Four 2005,  PG-13)
89
Dick Tracy 1990,  PG)
90
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
91
Moby Dick 1956,  Unrated)
92
Mary Poppins 1964,  G)
93
Boys Town 1938,  Unrated)
94
Bonnie and Clyde 1967,  R)
95
Casino Royale 2006,  PG-13)
96
An American Tail - Fievel Goes West 1991,  G)
97
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
98
Teenage Mutant Ninja Turtles III 1993,  PG)
99
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
100
Teenage Mutant Ninja Turtles - Michelangelo's Christmas Rescue 2004,  Unrated)
101
TMNT 2007,  PG)
TMNT
looks really cool
102
Happy Feet 2006,  PG)
103
Flushed Away 2006,  PG)
Flushed Away
it was really funny
104
My Fair Lady 1964,  G)
105
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
I really like this movie, it is really good.
106
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
seen parts of it, and thought it was good
107
Quest For Camelot 1998,  G)
Quest For Camelot
i like this movie alot, it is si cool
108
Ghost Rider 2007,  PG-13)
109
AcceleRacers: Ignition 2005,  Unrated)
AcceleRacers: Ignition
like these movies, they are so cool
110
Acceleracers: Speed of Silence 2005,  Unrated)
Acceleracers: Speed of Silence
thought these were so cool
111
AcceleRacers: Breaking Point 2006,  Unrated)
AcceleRacers: Breaking Point
this one was sad at the end
112
AcceleRacers: The Ultimate Race 2006,  Unrated)
AcceleRacers: The Ultimate Race
this one ws so cool, i liked it when wylde saved kurt from kadeem
113
Ice Princess 2005,  G)
Ice Princess
really cool
114
The Astronaut Farmer 2007,  PG)
115
Treasure Island 1950,  G)
116
Finding Nemo 2003,  G)
117
Murder, My Sweet 1944,  Unrated)
Murder, My Sweet
Dick Powell...need I say more
118
Murder, My Sweet (1944) 2011,  Unrated)
119
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
really good
120
Catch That Kid 2004,  PG)
Catch That Kid
looks cool
121
The Last Mimzy 2007,  PG)
The Last Mimzy
looks really cool
122
Taps 1981,  PG)
Taps
looks interesting
123
Bionicle 3 - Web of Shadows 2005,  PG)
124
Bionicle - Mask Of Light 2003,  PG)
125
Bionicle 2 - Legends of Metru Nui 2004,  PG)
126
G.I. Joe: The Movie 1986,  G)
127
The Jungle Book 1967,  G)
128
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
love this movie
129
20,000 Leagues Under The Sea 1954,  G)
20,000 Leagues Under The Sea
really cool
130
Arsenic and Old Lace (1944) 2010,  Unrated)
131
The Polar Express 2004,  G)
The Polar Express
cool movie
132
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
awesome movie
133
Transformers Cybertron - Robots in Disguise, A New Beginning 2001,  Unrated)
134
The Swan Princess 1994,  G)
135
The Swan Princess III: The Mystery of the Enchanted Kingdom 1998,  G)
136
The Swan Princess: Escape from Castle Mountain 2004,  G)
137
Love's Abiding Joy 2006,  PG)
Love's Abiding Joy
really sad, but cool too
138
Love's Enduring Promise 2004,  Unrated)
Love's Enduring Promise
really cool movies
139
Love Comes Softly 2003,  Unrated)
Love Comes Softly
cool movies
140
Love's Long Journey 2005,  Unrated)
Love's Long Journey
really cool
141
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
142
Clue 1985,  PG)
Clue
looks really funny
143
Barnyard: The Original Party Animals 2006,  PG)
Barnyard: The Original Party Animals
really cute
144
Cinderella III: A Twist in Time 2007,  G)
Cinderella III: A Twist in Time
thought it was really cool
145
Black Hawk Down 2001,  R)
146
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
Sky Captain and the World of Tomorrow
reallly good movie, love the robots. Dex is funny
147
The Librarian: Quest for the Spear 2004,  Unrated)
The Librarian: Quest for the Spear
seen the second one, want to see this one
148
The Librarian: Return to King Solomon's Mines 2006,  Unrated)
The Librarian: Return to King Solomon's Mines
Loved it
149
Sinbad - Legend of the Seven Seas 2003,  PG)
Sinbad - Legend of the Seven Seas
it was cool
150
10.5: Apocalypse 2006,  Unrated)
10.5: Apocalypse
really cool
151
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
Really good movie, loved the Easter Statue, and the dinosour, and Dexter the monkey, so funny
152
Heavens Fall 2005,  PG-13)
Heavens Fall
it was a really good movie, but really sad
153
Anchors Aweigh 1945,  Unrated)
Anchors Aweigh
a cute movie
154
Amazing Grace 2007,  PG)
Amazing Grace
it was a really neat movie, it is one i would watch over and over again if it is possible.
155
Kingdom of Heaven 2005,  R)
156
Beetlejuice 1988,  PG)
157
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) 2008,  PG-13)
158
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future
i read the book and it was really cool.
159
Van Helsing: The London Assignment 2004,  PG-13)
160
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
really cool movie, really cute as a wolfman!!
161
Anastasia 1997,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments