Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. gdhsk
  2. Donald

Some of the Great ones I have enjoyed

  gdhsk's Rating My Rating
1
All Over The Guy 2001,  R)
All Over The Guy
Life is hard - Dating is harder
Two guys and 2 friends - What is love?
Being able to call your sweetheart of years asshole.
2
Beautiful Thing 1996,  R)
Beautiful Thing
It is a beautiful thing - to find love and hope in a mixed up world of teenage confussion.
3
Boys on the Side 1995,  R)
Boys on the Side
A road movie with a twist.
3 women find themselves and love in Arizona, but what a trip getting there.
4
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Not all cowboys are 'straight'
5
Cowboys & Angels 2004,  PG)
Cowboys & Angels
Ireland - 2 guys - 1 straight and a country hick - 1 a cosmpolitian design gay guy = best friends.
6
Defying Gravity 1997,  Unrated)
Defying Gravity
Coming out in college in the fatrenity sysem of the USA.
7
Eating Out 2004,  Unrated)
Eating Out
A great soft porn that is not porn. Who wants who in this mixed up comedy of sex and lust?
8
In the Flesh 1999,  PG)
In the Flesh
Who done it and who is falling for who? A murder mystery with a hustler bar as the setting.
9
It's My Party 1996,  R)
It's My Party
A docu-drama of epidemic proportions.
10
Jeffrey 1995,  R)
Jeffrey
Life and love with AIDS, what more can one say about Jeffery, his life and friends.
11
Latter Days 2003,  R)
Latter Days
Mormons as they do not want you to see. Who is the missionary here?
12
Longtime Companion 1990,  R)
Longtime Companion
Seen often and cried as often. A heart wrenching film.
13
Making Love 1982,  R)
Making Love
First seen in a thaetre, this film gave me hope, but can it stand the test of time and AIDS.
14
Mambo Italiano 2003,  R)
Mambo Italiano
Italiano gay Canadian and divinely funny.
15
My Beautiful Laundrette 1985,  R)
My Beautiful Laundrette
Discrimination is everywhere and about everything.
16
Prom Queen 2004,  Unrated)
Prom Queen
Does he go to the Prom? Does he have a date? Are stereo-types still applied in the school systems?
17
Speedway Junky 1998,  R)
Speedway Junky
2 guys - 1 a runaway - 1 a hustler Can they be friends?
18
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
19
Torch Song Trilogy 1988,  R)
Torch Song Trilogy
Harvey's story from stage to film and still wonderful.
20
Touch of Pink 2003,  R)
21
The Trip 2002,  R)
The Trip
Life liberty and freedom.
This film ends with a trip - The Trip- on the road and off the road. Love found, lost and refound,
22
The Twilight of the Golds 1997,  PG-13)
23
Twist 2003,  R)
Twist
Modernised 'Oliver Twist'
Gritty and real, but who wants to live it?
24
Victor Victoria 1982,  PG)
Victor Victoria
Woman - Man - Woman
Drag with a twist in Gay Paree.
25
Under One Roof 2002,  Unrated)
Under One Roof
Culture shook - comming out - falling in love.
Can all the paticipants survive?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments