Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  GCONL's Rating My Rating
1
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
Absolutely brilliant
2
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
3
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
one of the grestest movies ever created
4
Top Gun 1986,  PG)
5
The Last Samurai 2003,  R)
6
For Love of the Game 1999,  PG-13)
For Love of the Game
one of the best sports movies ever made
7
Bull Durham 1988,  R)
8
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
9
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
10
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
13
The Boondock Saints 2000,  R)
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
15
The Replacements 2000,  PG-13)
16
Gladiator 2000,  R)
17
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
18
Wedding Crashers 2005,  R)
19
Snatch 2001,  R)
20
Good Will Hunting 1997,  R)
21
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
22
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
23
The Patriot 2000,  R)
24
Remember the Titans 2000,  PG)
25
The Green Mile 1999,  R)
26
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
27
Pretty Woman 1990,  R)
28
Ice Age 2002,  PG)
29
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
30
Monsters, Inc. 2001,  G)
31
Armageddon 1998,  PG-13)
32
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
33
Equilibrium 2002,  R)
34
Mean Machine 2001,  R)
35
Fight Club 1999,  R)
36
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
37
Billy Madison 1995,  PG-13)
38
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
39
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
40
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
41
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
42
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
43
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
44
Young Frankenstein 1974,  PG)
45
Blazing Saddles 1974,  R)
46
Spaceballs 1987,  PG)
47
You've Got Mail 1998,  PG)
48
Green Street Hooligans 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments