My Favorite Movies


  gbenally's Rating My Rating
1
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
GOOD MOVIE TO WATCH WITH FRIENDS
2
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
GOOD MOVIE
3
The Matrix 1999,  R)
4
A Walk to Remember 2002,  PG)
5
Imagine Me & You 2005,  R)
Imagine Me & You
I liked this movie
6
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
I love this movie.....
7
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
8
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
LOVE THIS MOVIE
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
COOL MOVIE
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
COOL MOVIE, I LIKE THE ELVES
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
GOOD MOVIE
13
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
KICK ASS MOVIE
14
Superman 1978,  PG)
Superman
GOOD MOVIE
15
The Polar Express 2004,  G)
The Polar Express
I LOVE THIS MOVIE
16
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
I LIKED THIS MOVIE
17
The Incredibles 2004,  PG)
18
Finding Nemo 2003,  G)
19
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
20
Pretty Woman 1990,  R)
21
Shrek 2 2004,  PG)
22
Gladiator 2000,  R)
23
Underworld 2003,  R)
Underworld
Cool movie - I like watching Vampire movies......always have.
24
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
YOU have to Watch this movie. I love this movie, as well as the remaining sequels
25
Scarface 1983,  R)
26
The Breakfast Club 1985,  R)
27
Bambi 1942,  G)
28
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
29
Ladder 49 2004,  PG-13)
30
The Godfather 1972,  R)
31
Happy Feet 2006,  PG)
32
Constantine 2005,  R)
33
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
34
Rocky IV 1985,  PG)
35
300 2007,  R)
36
Transformers 2007,  PG-13)
37
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
38
The Lion King 1994,  G)
39
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
40
The Notebook 2004,  PG-13)
41
Mean Girls 2004,  PG-13)
42
50 First Dates 2004,  PG-13)
43
Bound 1996,  R)
44
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
45
War of the Worlds 2005,  PG-13)
46
White Chicks 2004,  PG-13)
47
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
I love this movie
48
Rocky 1976,  PG)
49
King Kong 2005,  PG-13)
50
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
Good movie to watch
51
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Good movie to watch
52
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
Friday Night Lights
I liked this movie
53
Conspiracy Theory 1997,  R)
Conspiracy Theory
GOOD Movie to watch
54
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
Good movie to watch on a rainy day
55
Swordfish 2001,  R)
Swordfish
I love this movie. It's suspenseful, action packed, and very interesting.......
56
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
Cool movie, you have to watch
57
The Departed 2006,  R)
The Departed
I liked this movie
58
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
Death Becomes Her
This is probably one of my favorite movies. I like this movie because of Goldie Hawn......she's funny
59
Fight Club 1999,  R)
60
Pulp Fiction 1994,  R)
61
Braveheart 1995,  R)
62
Shrek 2001,  PG)
63
Grease 1978,  PG)
64
Sin City 2005,  R)
65
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Interesting movie
66
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
67
American History X 1998,  R)
American History X
I like this movie, I just didn't like the ending.....it was sad.
68
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
69
Remember the Titans 2000,  PG)
70
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
I liked this movie...
71
Back to the Future 1985,  PG)
72
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
73
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
74
Chances Are 1989,  PG)
Chances Are
I LOVE THIS MOVIE - ROMANTIC COMEDY
75
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Very cool movie - want to own tha movie.......
76
Heart and Souls 1993,  PG-13)
Heart and Souls
I LIKED THIS MOVIE
77
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
78
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
79
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
80
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
81
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
82
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
83
Resident Evil 2002,  R)
84
Girlfight 2000,  R)
85
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
Was a funny and good movie...
86
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
87
Bruce Lee: A Dragon Story 1980,  Unrated)
88
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
89
Enter the Dragon 1973,  R)
90
Lethal Weapon 4 1998,  R)
91
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
Good movie
92
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
I love all martial arts movies.....always been my favorite
93
Hero 2002,  PG-13)
94
Romeo Must Die 2000,  R)
95
The One 2001,  PG-13)
96
Kiss of the Dragon 2001,  R)
97
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
98
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
99
The Fifth Element 1997,  PG-13)
100
Friday 1995,  R)
101
Rush Hour 1998,  PG-13)
102
Empire Records 1995,  PG-13)
103
Armageddon 1998,  PG-13)
104
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
This was also a cool movie
105
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
Cool movie
106
Pride and Glory 2008,  R)
107
Red Dragon 2002,  R)
108
Kingdom of Heaven 2005,  R)
109
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
Silly movie, but good
110
Benny & Joon 1993,  PG)
111
The Ninth Gate 1999,  R)
112
Public Enemies 2009,  R)
113
From Hell 2001,  R)
114
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Freaky movie, I liked it
115
Bella Mafia 1997,  R)
116
High Spirits 1988,  PG-13)
117
Embrace of the Vampire 1994,  R)
118
The Haunted Mansion 2003,  PG)
119
Bride of Chucky 1998,  R)
120
Monsters, Inc. 2001,  G)
121
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
122
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
123
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
Cool movie...I need to see it again..
124
Marley & Me 2008,  PG)
Marley & Me
I love all jennifer aniston movies. This movie was good that had a sad ending....made me cry...
125
He's Just Not That Into You 2009,  PG-13)
126
Along Came Polly 2004,  PG-13)
127
She's the One 1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments