My Favorite Movies
Give list a short description
| Gazjp's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 2 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 4 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 5 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 6 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 7 |
Cool Runnings 1993, PG) |
|
| 8 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 9 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 10 |
Stargate 1994, PG-13) |
|
| 11 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 12 |
Stardust 2007, PG-13) |
|
| 13 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 14 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 15 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 16 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 17 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005, PG) |
|
| 18 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 19 |
Field of Dreams 1989, PG) |
|
| 20 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 21 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 22 |
GoldenEye 1995, PG-13) |
|
| 23 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 24 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 25 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 26 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 27 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 28 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13)
amazing. i've seen the show twice, once on broadway and once in the west end, and i love it. The film is very close to the show which is really good. it is visually very good and the cgi at the begining is stunning. All in all a must see, but i do admit it is a bit long, but it needs to be. See it if you can |
|
| 29 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 30 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 31 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 32 |
Day Watch 2007, R) |
|
| 33 |
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004, R) |
|
| 34 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 35 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 36 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 37 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 38 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 39 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 40 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 41 |
Cheaper by the Dozen 2003, PG) |
|
| 42 |
Brassed Off 1996, R) |
|
| 43 |
The Englishman Who Went up a Hill But Came Down A Mountain 1995, PG) |











































