Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  gayjim1969's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Awesome!
2
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Love it!
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Harry Potter is the best.
5
The Lord of the Rings 1978,  PG)
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Love the entire trilogy.
8
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
9
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
13
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
14
Saw 2004,  R)
15
Along Came a Spider 2001,  R)
16
Fellini - Satyricon (The Degenerates) 1969,  R)
17
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
18
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
19
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
20
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
21
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
22
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
23
Star Trek Generations 1994,  PG)
24
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
25
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
26
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
27
A Star Is Born 1937,  PG)
28
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
love the photography and direction. I'm interested in anything to do with the Titanic.
29
Titanic 1953,  Unrated)
30
Titanic 1943,  Unrated)
31
Raise the Titanic 1980,  PG)
32
Titanic Revealed 2004,  Unrated)
33
Yentl 1983,  PG)
Yentl
Love it. Can't find it anywhere!!
34
Funny Girl 1968,  G)
Funny Girl
Totally AWESOME!
35
X-Men 2000,  PG-13)
36
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
37
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
38
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
39
12 Angry Men 1997,  PG-13)
12 Angry Men
classic
40
Men in Black 1997,  PG-13)
41
The Mists of Avalon 2001,  Unrated)
The Mists of Avalon
One of my favorites all-time
42
Practical Magic 1998,  PG-13)
43
Torch Song Trilogy 1988,  R)
44
The Wizard of Oz 1939,  G)
45
The Dark Crystal 1982,  PG)
46
In & Out 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments