My Favorite Movies
| gavinmanning's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Roaring Twenties 1939, Unrated) |
|
| 2 |
Angels with Dirty Faces 1938, Unrated) |
|
| 3 |
The Vikings 1958, Unrated) |
|
| 4 |
Spartacus 1960, PG-13) |
|
| 5 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 6 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 7 |
The Jolson Story 1946, Unrated) |
|
| 8 |
Jolson Sings Again 1949, Unrated) |
|
| 9 |
The Buddy Holly Story 1978, PG) |
|
| 10 |
La Bamba 1987, PG-13) |
|
| 11 |
The Doors 1991, R) |
|
| 12 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 13 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 14 |
Platoon 1986, R) |
|
| 15 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 16 |
Casualties of War 1989, R) |
|
| 17 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 18 |
Once Upon a Time in America 1984, R) |
|
| 19 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 20 |
Scarface 1983, R) |
|
| 21 |
Carlito's Way 1993, R) |
|
| 22 |
Heat 1995, R) |
|
| 23 |
Ronin 1998, R) |
|
| 24 |
The Score 2001, R) |
|
| 25 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 26 |
Michael Collins 1996, R) |
|
| 27 |
Gandhi 1982, PG) |
|
| 28 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 29 |
Hunger 2008, R) |
|
| 30 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 31 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 32 |
War Games 1998, PG) |
|
| 33 |
The Last Starfighter 1984, PG) |
|
| 34 |
Superman 1978, PG) |
|
| 35 |
Superman II: The Richard Donner Cut 2006, PG) |
|
| 36 |
The Incredible Hulk 1977, Unrated) |
|
| 37 |
The Incredible Hulk 2008, PG-13) |
|
| 38 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 39 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 40 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 41 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 42 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 43 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 44 |
Song for a Raggy Boy 2003, Unrated) |
|
| 45 |
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971, R) |
|
| 46 |
Enter the Dragon 1973, R) |
|
| 47 |
Rapid Fire 1992, R) |
|
| 48 |
The Crow 1994, R) |
|
| 49 |
Kickboxer 1989, R) |
|
| 50 |
Bloodsport 1986, R) |
|
| 51 |
Drunken Master (Jui kuen) 1978, PG-13) |
|
| 52 |
Gymkata 1985, R) |
|
| 53 |
The Omega Man 1971, PG) |
|
| 54 |
Halloween 1978, R) |
|
| 55 |
Blade 1998, R) |
|
| 56 |
Salem's Lot 1979, PG) |
|
| 57 |
The Woman in Red 1984, PG-13) |
|
| 58 |
Silver Streak 1976, PG) |
|
| 59 |
Kenny 2006, PG-13) |
|
| 60 |
Friday 1995, R) |
|
| 61 |
The Count of Monte Cristo 2002, PG-13) |
|
| 62 |
Frequency 2000, PG-13) |
|
| 63 |
Innerspace 1987, PG) |





























































