My Favorite Movies


  gatorspirit's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
2
Vision Quest 1985,  R)
3
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
4
JFK 1992,  R)
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
6
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
7
Say Anything... 1989,  PG-13)
8
Better Off Dead 1985,  PG)
9
Underworld 2003,  R)
10
The Blair Witch Project 1999,  R)
11
West Side Story 1961,  PG)
12
Flashdance 1983,  R)
13
The Thing 1982,  R)
14
The Princess Bride 1987,  PG)
15
The Crying Game 1992,  R)
16
Splash 1984,  PG)
17
Body Double 1984,  R)
18
Field of Dreams 1989,  PG)
19
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
20
King Kong 1933,  Unrated)
21
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
I absolutely love this movie, and every time that I watch it I like it even more! It has a very interesting story that is told so well by Cameron Crowe that I wish I was a character in the film myself. Kate Hudson was the perfet choice to play Penny Lane...she could not have done it any better than she did and should have won an award for her work. The acting and musical score throughout the film are excellent, with both humor and heartache at just the right moments.
22
The Craft 1996,  R)
23
Love Actually 2003,  R)
24
If Only 2004,  PG-13)
If Only
If Only is a true love story without the Hollywood ending.

Just after an apparent break up, workaholic Ian (Paul Nichols) watches as the love of his life Samantha (Jennifer Love Hewitt) dies from an auto accident. When he wakes the next day he is miraculously given the opportunity to relive that same day again, and he desperately tries to change fate and keep Samantha from dying again. In the process he learns that, while he can't stop destiny, he can change things by the decisions he makes.

In the end this film tells us to make the most of the present, and to not be afraid to love. A sappy chick-flick yes, but also a very memorable story for anyone who has ever loved.
25
Pulp Fiction 1994,  R)
26
Dragon 2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments