My Favorite Movies
Pork Chop Hill
The Longest Day
| gatorbait51's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pork Chop Hill 1959, Unrated) |
|
| 2 |
Twelve O'Clock High 1949, Unrated) |
|
| 3 |
Heartbreak Ridge 1986, R) |
|
| 4 |
Open Range 2003, R) |
|
| 5 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 6 |
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963, G) |
|
| 7 |
High Noon 1952, Unrated) |
|
| 8 |
Paths of Glory 1957, Unrated) |
|
| 9 |
The Wild Bunch 1969, R) |
|
| 10 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 11 |
Dirty Harry 1971, R) |
|
| 12 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 13 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 14 |
The Great Escape 1963, Unrated) |
|
| 15 |
The Longest Day 1962, G) |
|
| 16 |
The High and the Mighty 1954, Unrated) |
















