Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  gatitagaster's Rating My Rating
1
The Lake House 2006,  PG)
2
The Night Before 1988,  PG-13)
3
The Replacements 2000,  PG-13)
4
My Own Private Idaho 1991,  R)
5
Sweet November 2001,  PG-13)
6
The Gift 2000,  R)
7
Chain Reaction 1996,  PG-13)
8
The Watcher 2000,  R)
9
Little Buddha 1994,  PG)
10
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
11
Last Time I Committed Suicide 1997,  R)
12
Tune in Tomorrow... (Aunt Julia and the Scriptwriter) 1990,  PG-13)
13
Feeling Minnesota 1996,  R)
14
Permanent Record 1988,  PG-13)
15
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
16
The Devil's Advocate 1997,  R)
17
The Burly Man Chronicles 2004,  Unrated)
18
Hardball 2001,  PG-13)
19
The Prince of Pennsylvania 1988,  R)
20
Babes in Toyland 1986,  G)
21
Brotherhood of Justice 1986,  Unrated)
22
A Scanner Darkly 2006,  R)
23
Freaked 1993,  PG-13)
24
The Matrix 1999,  R)
25
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
26
Constantine 2005,  R)
27
Youngblood 1986,  R)
28
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
29
I Love You to Death 1990,  R)
30
Speed 1994,  R)
31
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
32
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
33
Johnny Mnemonic 1995,  R)
34
The Matrix Revolutions 2003,  R)
35
Parenthood 1989,  PG-13)
36
Street Kings 2008,  R)
37
Thumbsucker 2005,  R)
38
The Matrix Reloaded 2003,  R)
39
Point Break 1991,  R)
40
River's Edge 1986,  R)
41
Born to Defense 1986,  R)
42
Zhong Nan Hai bao biao (The Defender) (The Bodyguard from Beijing) 1994,  R)
43
Gei ba ba de xin (My Father is a Hero) (Jet Li's The Enforcer) 1995,  R)
44
Lord of the Wu Tang (Kung Fu Master) (Yi tian tu long ji: Zhi mo jiao jiao zhu) (The Evil Cult) 1993,  Unrated)
45
The Legend of the Swordsman (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai) (Swordsman II) 1992,  R)
46
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) 1994,  R)
47
Dragons of the Orient 1988,  Unrated)
48
The Legend (Fong Sai Yuk) 1993,  R)
49
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun 2005,  Unrated)
50
Sat sau ji wong (Hitman) (King of Assassins) (The Contract Killer) 1998,  R)
51
Shu dan long wei (High Risk) (Meltdown) 1995,  R)
52
Once Upon a Time in China 1991,  R)
53
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
54
Warlords (Tau ming chong) 2007,  R)
55
Tai ji zhang san feng (Tai Chi Master) ,  R)
56
Long zai tian ya (Dragon Fight) (Dragon Kickboxer) 1989,  Unrated)
57
Huang Fei Hong jiu er zhi long xing tian xia (The Master) 1989,  R)
58
Nan bei Shao Lin (Shaolin Temple 3: Martial Arts of Shaolin) (North and South Shaolin) (Arahan) 1985,  Unrated)
59
Shao Lin xiao zi (Shaolin Temple 2: Kids from Shaolin) 1984,  Unrated)
60
The Shaolin Temple 1982,  Unrated)
61
Kiss of the Dragon 2001,  R)
62
The One 2001,  PG-13)
63
Romeo Must Die 2000,  R)
64
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
65
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
66
Ju Dou 1990,  PG-13)
67
Swordsman II ,  R)
68
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
69
The Defender ,  R)
70
Once Upon a Time in China and America 1997,  Unrated)
71
The Bodyguard From Beijing ,  R)
72
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) 1993,  R)
73
Once Upon a Time in China 2 1992,  R)
74
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) 1993,  R)
75
Wong Fei-hung chi tit gai dau neung gung (Deadly China Hero) (Claws of Steel) (Last Hero in China) 1993,  Unrated)
76
Zhong hua wu shu (This Is Kung Fu) 1983,  Unrated)
77
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
78
Hero 2002,  PG-13)
79
Black Mask 1997,  R)
80
Shen nu, (The Goddess) 1934,  Unrated)
81
Hong Yan (Dam Street) 2005,  Unrated)
82
Shanghai Triad (Yao a yao yao dao waipo qiao) 1995,  R)
83
The Evil Cult ,  Unrated)
84
Beijing Bicycle 2001,  PG-13)
85
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
86
The Emperor and the Assassin (Jing Ke ci Qin Wang) 1998,  R)
87
Hannibal Rising 2007,  R)
88
Le Défi 2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments