My Favorite Movies


  1. garymacuk
  2. Gary

Baise Moi

  garymacuk's Rating My Rating
1
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
2
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
A classic.If you havn't seen this film, try to get round to watching it, you'll thank me.
3
A Clockwork Orange 1971,  R)
4
Saw V 2008,  R)
Saw V
Worth watching, very good movie. And I havn't seen the other four.
5
Taken 2008,  PG-13)
6
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
7
Children of Men 2006,  R)
8
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
9
Scarface 1983,  R)
10
Men in Black 1997,  PG-13)
11
Spirited Away 2001,  PG)
12
Schindler's List 1993,  R)
13
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
14
Pet Sematary 1989,  R)
15
Picnic at Hanging Rock 1975,  PG)
16
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
17
Tess of the D'Urbervilles 1998,  Unrated)
18
Wuthering Heights (Abismos de pasión) 1953,  Unrated)
19
Mona Lisa 1986,  R)
20
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
21
The Great Rock'n'Roll Swindle 1980,  Unrated)
22
Dead Presidents 1995,  R)
23
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
24
Reservoir Dogs 1992,  R)
25
The Departed 2006,  R)
26
Trainspotting 1996,  R)
27
Mutiny on the Bounty 1935,  Unrated)
28
The Deer Hunter 1978,  R)
29
Once Upon a Time in America 1984,  R)
Once Upon a Time in America
Worth a watch.
30
The Reader 2008,  R)
The Reader
Worth watching, thought provoking.
31
Baise-Moi 2000,  Unrated)
Baise-Moi
Not for the faint hearted.. I liked it.
32
The Bounty 1984,  PG)
33
GoodFellas 1990,  R)
34
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Piů) 1965,  R)
35
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Good film. Watched it in 2D, will have to watch it again in 3D to get more stars!
A few real life hidden messages in the film.
36
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
A great film. A triumph for good over evil, particularly prevailent in these modern times. Eastwood, directed this. acted and did the music. deserves an oscar.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments