My Favorite Movies


  1. garrick4
  2. Dave

101 Ways to see a great film

  garrick4's Rating My Rating
1
Aliens 1986,  R)
2
The Matrix 1999,  R)
3
RoboCop 1987,  R)
4
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) 1946,  PG)
5
Big Night 1996,  R)
6
Local Hero 1983,  PG)
7
When Harry Met Sally 1989,  R)
8
Annie Hall 1977,  PG)
9
Manhattan 1979,  R)
10
The Apartment 1960,  Unrated)
11
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
12
Play It Again, Sam 1972,  PG)
13
Groundhog Day 1993,  PG)
14
Big 1988,  PG)
15
Back to the Future 1985,  PG)
16
Sleeper 1973,  PG)
17
The Man with Two Brains 1983,  R)
18
Young Frankenstein 1974,  PG)
19
The Secret Life of Walter Mitty 1947,  Unrated)
20
Dead Men Don't Wear Plaid 1982,  PG)
21
Trading Places 1983,  R)
22
The Blues Brothers 1980,  R)
23
On the Town 1949,  Unrated)
24
Singin' in the Rain 1952,  G)
25
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
26
The Breakfast Club 1985,  R)
27
California Suite 1978,  PG)
28
The Odd Couple 1968,  G)
29
The Sunshine Boys 1975,  PG)
30
Withnail and I 1987,  R)
31
Toy Story 1995,  G)
32
Monsters, Inc. 2001,  G)
33
The Incredibles 2004,  PG)
34
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
35
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
36
Thunderbolt and Lightfoot 1974,  R)
37
Fargo 1996,  R)
38
Beverly Hills Cop 1984,  R)
39
True Lies 1994,  R)
40
Stakeout 1987,  R)
41
Die Hard 1988,  R)
42
Trainspotting 1996,  R)
43
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
44
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
45
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
46
Memento 2000,  R)
47
Full Metal Jacket 1987,  R)
48
Cool Hand Luke 1967,  PG)
49
Shallow Grave 1994,  R)
50
Blue Velvet 1986,  R)
51
Rear Window 1954,  PG)
52
Vertigo 1958,  PG)
53
Fight Club 1999,  R)
54
Secrets & Lies 1996,  R)
55
Do the Right Thing 1989,  R)
56
Talk Radio 1988,  R)
57
Naked 1993,  R)
58
My Name Is Joe (Mein Name ist Joe) 1998,  R)
59
Orphans 1999,  Unrated)
60
The Swimmer 1968,  PG)
61
The French Connection 1971,  R)
62
The French Connection II 1975,  R)
63
Reservoir Dogs 1992,  R)
64
GoodFellas 1990,  R)
65
Miller's Crossing 1990,  R)
66
Marathon Man 1976,  R)
67
Serpico 1973,  R)
68
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
69
Inherit the Wind 1960,  PG)
70
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
71
Children of Men 2006,  R)
72
Invasion of the Body Snatchers 1978,  PG)
73
Double Indemnity 1944,  Unrated)
74
The Hustler 1961,  Unrated)
75
The Big Sleep 1946,  PG)
76
Paths of Glory 1957,  Unrated)
77
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
78
Magnolia 1999,  R)
79
Short Cuts 1993,  R)
80
American Beauty 1999,  R)
81
Happiness 1998,  NC-17)
82
Pulp Fiction 1994,  R)
83
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
84
In the Company of Men 1997,  R)
85
The Last Supper 1996,  R)
86
The Usual Suspects 1995,  R)
87
The Player 1992,  R)
88
L.A. Confidential 1997,  R)
89
A Few Good Men 1992,  R)
90
Lone Star 1996,  R)
91
Dangerous Liaisons 1988,  R)
92
Cyrano De Bergerac 1990,  PG)
93
La Haine (Hate) 1995,  R)
94
Akira 1988,  R)
95
Irreversible 2002,  Unrated)
96
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
97
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
98
Ne le Dis ŕ Personne (Tell No One) 2006,  Unrated)
99
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
100
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
101
Delicatessen 1991,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. garrick4
    garrick4 posted 3 years ago

    OKay, this is version 2 and I've gone for trying to find as many links between adjacent films as I can (still working on it). Any ideas on how I can make the links better, let me know...