My Favorite Movies


  garebearsgirl's Rating My Rating
1
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
I think I have seen this movie a million times. I saw it 7 times at the theatre. I guess I am a little obsessed with it. Great film and a great soundtrack!!
2
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
I love this flim. It is heartwrenching and beautifully filmed. The soundtrack is wonderful and the novel is one of my favorites.
3
Jarhead 2005,  R)
4
Prince Valiant 1954,  PG-13)
5
Forrest Gump 1994,  PG-13)
6
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
I have one word to describe this movie: AMAZING!!
7
The Deer Hunter 1978,  R)
8
Hannibal Rising 2007,  R)
9
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Great movie and cast. After you see it one time, you wanna see it again.
10
Road to Perdition 2002,  R)
Road to Perdition
I love this movie. Makes me cry everytime I watch it. It has a great story and a wonderful cast.
11
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
Everything is Illuminated
I love this movie! It was so heartwarming!
12
Superman Returns 2006,  PG-13)
13
Interview with the Vampire 1994,  R)
14
Shakespeare in Love 1998,  R)
15
Sleeping Beauty 1959,  G)
16
The Godfather 1972,  R)
17
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
18
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
19
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
FUBAR!! Love this movie!!
20
A Few Good Men 1992,  R)
21
Stripes 1981,  R)
22
Groundhog Day 1993,  PG)
23
When Harry Met Sally 1989,  R)
24
It's a Wonderful Life 1946,  G)
25
Closer 2004,  R)
26
Zelary 2003,  R)
27
The Ref 1994,  R)
28
The Breakfast Club 1985,  R)
29
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
30
Sorority Boys 2002,  R)
31
Sin City 2005,  R)
32
Gosford Park 2001,  R)
33
Troy 2004,  R)
34
Born on the Fourth of July 1989,  R)
35
A Very Long Engagement 2004,  R)
36
Pulp Fiction 1994,  R)
37
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
This movie hooks me in every time
38
Full Metal Jacket 1987,  R)
39
Super Troopers 2002,  R)
40
King Arthur 2004,  PG-13)
41
Kingdom of Heaven 2005,  R)
42
Braveheart 1995,  R)
43
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
I love everything about this movie. The story is fantastic, the voices fit the characters, and it makes me laugh during the entire movie. This is a movie everyone has to see.
44
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
45
Cinderella Man 2005,  PG-13)
46
Halloween 1978,  R)
47
Love Story 1970,  PG)
48
Tears of the Sun 2003,  R)
49
JFK 1992,  R)
50
Carlito's Way 1993,  R)
51
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
52
The Descent 2005,  R)
53
Clerks II 2006,  R)
54
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
55
28 Days Later 2002,  R)
56
300 2007,  R)
300
I LOVED IT!! One of the best films I have seen. The special effects and action sequences were amazing. I was speechless after I saw the film. I give it two thumbs way up!!
57
A Walk to Remember 2002,  PG)
58
A League of Their Own 1992,  PG)
59
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
60
A Clockwork Orange 1971,  R)
61
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
62
American Psycho 2000,  R)
63
Beerfest 2006,  R)
64
Batman Begins 2005,  PG-13)
65
Big Fish 2004,  PG-13)
66
Blade: Trinity 2004,  R)
67
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
68
Casino Royale 2006,  PG-13)
69
Clerks 1994,  R)
70
Clueless 1995,  PG-13)
71
Cruel Intentions 1999,  R)
72
Elizabethtown 2005,  PG-13)
73
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
74
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Christian Bale is my husband!!I loved him in this movie. The movie is amazing.
75
Gladiator 2000,  R)
76
Gone With the Wind 1939,  G)
77
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
I finally rented the movie and I thought it was hilarious. I love British comedy, it keeps me laughing the entire way through the movie.
78
Inside Man 2006,  R)
79
Jackass - The Movie 2002,  R)
80
Just Friends 2005,  PG-13)
81
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
82
Labyrinth 1986,  PG)
83
Ladder 49 2004,  PG-13)
84
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
85
Because I Said So 2007,  PG-13)
86
Blade 1998,  R)
87
Blood Diamond 2006,  R)
88
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
I thought this was very good. It was predictable, but very suspenseful.
89
Eragon 2006,  PG)
90
Final Destination 3 2006,  R)
91
Final Destination 2000,  R)
92
Garden State 2004,  R)
93
Good Will Hunting 1997,  R)
94
Hostel 2006,  R)
95
Hook 1991,  PG)
96
Hitch 2005,  PG-13)
97
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
It was a pretty interesting movie. I really enjoyed it, but it was soooo suspenseful I could not take it. I think I might read the book to help answer some questions I have about the movie. It was worth seeing.
98
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
99
Jaws 1975,  PG)
100
Man on Fire 2004,  R)
101
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
102
Love Actually 2003,  R)
103
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
104
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
105
Notting Hill 1999,  PG-13)
106
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
107
Pride and Prejudice 2005,  PG)
108
Predator 1987,  R)
109
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
110
Rocky 1976,  PG)
111
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
I really love the Rocky movies and this one is amazing!! I love underdog stories. This movie is so inspiring....it makes one think that you can do anything if you have the heart and drive to do it. Anything is possible!! GO ROCKY!!
112
Requiem for a Dream 2000,  R)
113
Red Eye 2005,  PG-13)
114
Queen of the Damned 2002,  R)
115
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
116
Scream 1996,  R)
117
She's the Man 2006,  PG-13)
118
Shaun of the Dead 2004,  R)
119
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
120
Step Up 2006,  PG-13)
121
Stick It 2006,  PG)
122
The Italian Job 2003,  PG-13)
123
The Hills Have Eyes 2006,  R)
124
The Green Mile 1999,  R)
125
The Goonies 1985,  PG)
126
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
127
X-Men 2000,  PG-13)
128
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
129
We Were Soldiers 2002,  R)
130
War of the Worlds 2005,  PG-13)
131
Waiting 2005,  R)
132
Van Helsing 2004,  PG-13)
133
Underworld: Evolution 2006,  R)
134
Underworld 2003,  R)
135
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
136
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
137
The Village 2004,  PG-13)
138
The Transporter 2002,  PG-13)
139
The Shawshank Redemption 1994,  R)
140
I.Q. 1994,  PG)
I.Q.
This movie is so cute! It shows that even nerds needs love....I am proud to be a nerd. I love Tim Robbins and Meg Ryan together....they act so well together. It's just a heartwarming and funny film. It makes you fall in love with being in love.
141
Irreversible 2002,  Unrated)
Irreversible
A very fucked up and disturbing film. I loved it though!! Vincent Cassel is one of my favorite actors...he was amazing in Brotherhood of the Wolf and awesome in this film. He is a great actor and he really makes this film. I love how this movie was filmed...it is so different. I just hope to God that what happens to Monica in the movie never happens to me....its horrible.
142
The Crazies 2010,  R)
The Crazies
I was on the edge of my seat and there may have been a point in the movie when I screamed like a little girl. I thought it was interesting concept.....one of the better zombie-like films I have seen recently. It wasn't cliche or expected....it had just enough gore, scares, and plot to keep me interesting and even a little on edge with fear and anticipation. Timothy Olyphant......love the thing he has for playing law men!!
143
The Last Airbender 2010,  PG)
The Last Airbender
LOVED IT!!!
144
Red Riding Hood 2011,  PG-13)
Red Riding Hood
loved the plot!! and the acting was very good. i love these kind of stories set in this time period. very artistic.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments