My Favorite Movies


  garberfan's Rating My Rating
1
Jaws 1975,  PG)
2
Jaws 2 1978,  PG)
3
Die Hard 1988,  R)
4
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
5
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
6
Cool Hand Luke 1967,  PG)
Cool Hand Luke
Awesome movie...one of my all time favorites!
7
Godspell 1973,  G)
Godspell
Love it......It's dated but a classic!
8
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Great movie...a bit dragged out though....but I really like this movie!
9
Legally Blonde 2001,  PG-13)
10
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
The Dirty Dozen
Great movie!
11
The First Wives Club 1996,  PG)
12
Home Room 2003,  R)
Home Room
great movie.....not what you would expect!
13
Hard Promises 1992,  PG)
14
Fear 1996,  R)
15
Airplane! 1980,  PG)
16
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
17
Salem's Lot 1979,  PG)
18
Gone Fishin' 1997,  PG)
19
The Sound of Music 1965,  G)
20
Annie 1999,  Unrated)
21
Annie 1981,  PG)
Annie
Love this movie......love the version with Victor Garber as Oliver Warbucks!
22
The Music Man 2003,  G)
23
Rodgers & Hammerstein's Cinderella 1997,  G)
24
Beast 2005,  Unrated)
25
Raise the Titanic 1980,  PG)
26
Tartuffe 1978,  Unrated)
27
Shrek 2 2004,  PG)
28
To Hell and Back 1955,  Unrated)
29
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Great movie!
30
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
great movie! Lots of action!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments