My Favorite Movies


  ganzovenus's Rating My Rating
1
The Sandlot 1993,  PG)
2
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
the most beautifully ever written book about vampire and a human..the most romantic movie i've ever seen..
3
Bram Stoker's Dracula's Guest 2008,  PG-13)
Bram Stoker's Dracula's Guest
the best Vampire movie of all time..nothing can beat this..
4
Dracula 2000 2000,  R)
Dracula 2000
the most sexiest vamp
5
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
very good actors and the best plot of the movie ever written..you can actually feel the characters they portray..
6
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
the most romantic movie of all time..very well describe on how love making feels like
7
School of Rock 2003,  PG-13)
8
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
the best dress i've ever seen..
9
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
my all time fave comedy movie..
10
Ju-on: The Curse (Curse Grudge) 2000,  R)
Ju-on: The Curse (Curse Grudge)
the best horror movie of all time..not even hollywood can make me scared like this..
11
Shutter 2008,  PG-13)
Shutter
best horror thai movie ever..way better than bangkok haunted
12
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments