My Favorite Movies


  1. gamekiddan
  2. Daniel

It's not necessarily in order, but these are all really good movies.

  gamekiddan's Rating My Rating
1
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
This is one of the best movies I have ever seen hands down. I want the 2-disc special edition.
2
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
It's great, but who's bone-head idea was it to hire Enrique?
3
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
Mars Attacks!
I love this movie.
4
3:10 to Yuma 2007,  R)
3:10 to Yuma
Awesome movie. Absolutely no complaints.
5
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
brilliant movie, cannot say anything bad about it...ever.
6
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
The cat scene...nuff said.
7
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
It was the best movie I saw in the theaters when I saw it.
8
Army of Darkness ,  R)
Army of Darkness
See my review of Army on the one w/ the poster
9
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
It is a great movie. It sucks that Vin Diesel dies, but the opening scene is one of the best scenes in film history. No doubt about that.
10
300 2007,  R)
300
THIS IS SPARTA!!!!!
TONIGHT WE DINE IN HELL!!!!
11
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Really awesome movie. Love the Ed Gein Part
12
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
There's nothing wrong at all with this movie!
13
The Monster Squad 1987,  PG-13)
The Monster Squad
Anyone who doesn't like this movie should die a horrible death.
14
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
I LOVE THIS MOVIE!
15
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
Bubba Ho-Tep
All hail. It sucks that Bruce isn't coming back for part 2, but this is indie film gold.
16
Full Metal Jacket 1987,  R)
17
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
It is increadible. The rebirth of the Roman film. Maximus totally ruled in this flick.
18
Tommy Boy 1995,  PG-13)
Tommy Boy
One of the Best movies. I had to buy the 2 disc dvd even though it comes on tv all the time. BTW, who's your favorite little rascal: Alfalfa, or Spanky?
19
Smokin' Aces 2007,  R)
Smokin' Aces
You have to see it for three reasons: awesomeness throughout, what happens to Ben Affleck, and the ending. I've said too much. See it now.
20
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
It is so awesome. I think that that movie is based on my future...to a degree.
21
Brick 2006,  R)
Brick
Ohh my god I love this movie. It is so good, and I love the fact that it's a modern take of Film Noir.
22
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
Yes , very good movie!
23
Con Air 1997,  R)
Con Air
One of the best movies
24
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
"All my life, I always wanted to be a gangster." Me too. Despite the fact I still need to watch the last ten/twenty minutes or so of it, it is really awesome. Look for Soprano's, "Dr. Melfi" and others.
25
The Fifth Element 1997,  PG-13)
26
Seven (Se7en) 1995,  R)
27
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
28
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
29
Eight Legged Freaks 2002,  PG-13)
Eight Legged Freaks
Who didn't like this movie, or Scarlett Johannson in that shower scene. You guys are gonna watch it again to find out what I mean there, huh?
30
Four Brothers 2005,  R)
31
A History of Violence 2005,  R)
32
Mystic River 2003,  R)
33
The Usual Suspects 1995,  R)
34
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
What can I say. i love superheroes. Plus, it had Sam. L. Jackson
35
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Awesome! The battle at the end was spectacular. The end did drag on way too long though.
36
Mystery Men 1999,  PG-13)
37
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
This movie sets the new standard for comic book movies. I love everything about it. Tony Stark is a total A-hole throughout the movie, but I'd still hang out with the dude because he's a genius, lives the life everyone wants, and owns the suit...soon to be suits. It's so brilliant, funny, and edgy. Good God man, Wolverine was a total badass in Xmen, but by part 3 he was also a father-figure? What kind of mess is that? This movie had the balls to be a totally mature comic book movie that is also totally mainstream. Love it, want to see it again, can't wait for the special edition DVD!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments