My Favorite Movies


  GAMBIT74's Rating My Rating
1
Rocky 1976,  PG)
2
Rocky II 1979,  PG)
3
Rocky III 1982,  PG)
4
Rocky IV 1985,  PG)
5
Rocky V 1990,  PG-13)
6
Game of Death 1978,  R)
7
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
8
Enter the Dragon 1973,  R)
9
Bruce Lee - A Warrior's Journey 2000,  Unrated)
10
Bruce Lee and Kung Fu Mania 2001,  Unrated)
11
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
12
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
13
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972,  R)
14
The Intercepting Fist 2001,  Unrated)
15
Hulk 2003,  PG-13)
16
The Last Boy Scout 1991,  R)
17
Stand by Me 1986,  R)
18
Full Metal Jacket 1987,  R)
19
The Breakfast Club 1985,  R)
20
Fight Club 1999,  R)
21
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
22
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
23
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
24
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
25
Texas Chainsaw Massacre: A Family Portrait 1988,  Unrated)
26
Better Off Dead 1985,  PG)
27
Night of the Living Dead 3D 2006,  R)
28
Return of the Living Dead: Necropolis 2005,  R)
29
Night of the Living Dead 1968,  R)
30
White Men Can't Jump 1992,  R)
31
Matchstick Men 2003,  PG-13)
32
Men At Work 1990,  PG-13)
33
Men of Honor 2000,  R)
34
X-Men 2000,  PG-13)
35
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
36
American History X 1998,  R)
37
StrangeLand 1998,  R)
38
The Goonies 1985,  PG)
39
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
40
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
41
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
42
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
43
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
44
Revenge of the Nerds 1984,  R)
45
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise 1987,  PG-13)
46
Revenge of the Nerds III: The Next Generation 1992,  R)
47
Revenge of the Nerds IV: Nerds in Love 1994,  R)
48
Weird Science 1985,  PG-13)
49
Transformers 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments