My Favorite Movies


  galaxea's Rating My Rating
1
Paprika 2006,  R)
Paprika
Lucid dreaming on acid. Beautiful.
2
Last Life in the Universe 2003,  R)
Last Life in the Universe
A lovely surreal film that wrapped loneliness in its arms and held tight.
3
Tenshi no tamago (Angel's Egg)(Egg of God) 1985,  Unrated)
4
Kumo no mukô, yakusoku no basho (The Place Promised in Our Early Days) 2004,  Unrated)
5
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
Seasons change and time passes quickly as we make mistakes and learn through this endless cycle called life.

Beautiful tranquility.
6
Save The Green Planet 2003,  Unrated)
Save The Green Planet
The best sci-fi, conspiracy, black comedy, drama, horror film ever. It proves just how amazing Ha-kyun shin is as an actor.
7
The Science of Sleep 2006,  R)
8
Survive Style 5+ 2004,  Unrated)
9
Paperhouse 1989,  PG-13)
10
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
11
Dandelion 2003,  Unrated)
12
Gemini (Sôseiji) 1999,  R)
13
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) 1998,  R)
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole)
Fate.
14
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
15
Voices of a Distant Star 2002,  Unrated)
16
Mind Game 2004,  Unrated)
17
Tokyo Godfathers 2003,  PG-13)
18
Tekkon kinkreet 2007,  R)
19
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
A haunting and subtle drama that plays out as a ghost story.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments