My Favorite Movies


  galadriel316's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
2
The Science of Sleep 2006,  R)
The Science of Sleep
beautiful, awkward, artistic, genious. i love michel gondry!
3
Singin' in the Rain 1952,  G)
4
True Romance 1993,  R)
5
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
6
Birth 2004,  R)
Birth
Unbelievable emotions. Nicole Kidman remains one of the most gifted actresses of all time!!!
7
Scarface 1983,  R)
8
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
9
Snatch 2001,  R)
10
The Postman 1997,  PG-13)
11
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
12
American History X 1998,  R)
13
Fight Club 1999,  R)
14
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
15
Elf 2003,  PG)
16
Winter Passing 2004,  R)
17
Punch-Drunk Love 2002,  R)
18
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
19
Forrest Gump 1994,  PG-13)
20
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
A beautiful, dark, and morbid story of a little girl in terrible circumstances and how she deals with them . Very beautiful, and wonderful imagery.
21
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
This movie had so much! You grow attatched to the main character by his naturality (is that even a word?). It is intense and keeps you on the edge of your seat the whole time. It is overwhelmingly emotional! And the cinematography is awesome! WATCH THIS MOVIE!
22
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
23
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
24
Waiting for Guffman 1997,  R)
25
A Mighty Wind 2003,  PG-13)
26
This Is Spinal Tap 1984,  R)
27
Best in Show 2000,  PG-13)
28
The Princess Bride 1987,  PG)
29
Braveheart 1995,  R)
30
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
31
Empire Records 1995,  PG-13)
32
Charade 1963,  G)
Charade
great story, unexpected twists...and love Audrey like always!
33
How to Steal a Million 1966,  Unrated)
34
A Life Less Ordinary 1997,  R)
35
Heavenly Creatures 1994,  R)
36
Brokedown Palace 1999,  PG-13)
37
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
38
Being John Malkovich 1999,  R)
39
Fargo 1996,  R)
40
Memento 2000,  R)
41
Legend 1986,  PG)
42
The Fisher King 1991,  R)
43
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
44
The Proposition 2005,  R)
45
Brazil 1985,  R)
46
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
47
Delicatessen 1991,  R)
48
Mr. Brooks 2007,  R)
Mr. Brooks
Despite what alot have said, i really enjoyed this movie. Mr. Brooks is very likable. His conversations with his alter-ego are great, they communicate, and you see it, but everyone in the film does not. Very cool story, a little on the fight club side with his alter ego encouraging their "habit". I like how he recognizes that it is wrong, and it is an addiction like so many other things. He longs to stop, and cannot. On a side not...i have always despised Dane Cook, and he was the dispicable, whiny, nasty character...suitable.
49
Reservoir Dogs 1992,  R)
50
Pulp Fiction 1994,  R)
51
Sybil 1976,  Unrated)
52
Seven (Se7en) 1995,  R)
53
Kalifornia 1993,  R)
54
Open Range 2003,  R)
55
Marnie 1964,  PG)
56
Vertigo 1958,  PG)
57
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Wow. This movie was great. It had a great story, some awesome fighting, and a truly heart-wrenching ending! I still don't know whether to feel happy or disgusted!!!
58
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments