My Favorite Movies


  gaijin's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
the conclusion of the quest awaits us as Frodo reaches mount doom... but at what price will his journey exact from him? The masterpiece that has been The Lord Of the Rings reaches its climax and fans everywhere will remember these characters not as creatures of whim and fantasy... but as fellow travellers in the journey on this road we call life.
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
epic battles ensue as the quest to destroy the one ring continues in this chapter of Peter Jackson's adaptation of the classic tale by Tolkien. Fans spanning generations will marvel at the confrontations once only visible to the mind's eye but have now been given life on the celluloid screen.
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
parents owe it to their kids to expose them to the work of JRR Tolkien... Peter Jackson has crafted a masterpiece from the author's timeless tales. read the book, watch the movie and be among the countless millions inspired by the magical appeal of this legendary quest.
4
300 2007,  R)
300
check out my blogsite for a more detailed review on this movie....

www.kurlymoviefreaks.blogspot.com
5
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Great acting by both Robert Downey Jr. and Val Kilmer!
6
Snatch 2001,  R)
Snatch
Guy Ritchie is a genius.... great storytelling sets this movie apart from the typical Hollywood flick!
7
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
"How do you shoot the devil in the back? What if you miss?"

I have nothing but utter respect for kevin spacey after I watched this movie. great dialogue, classic one-liners and an utterly surprising ending which will leave the viewer spinning.
8
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
great movie! you really cant go wrong with Edward Norton!
9
The Prestige 2006,  PG-13)
10
Pan's Labyrinth 2006,  R)
11
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Newbies to Akira Kurusawa should watch this film... a real masterpiece!
12
Unbreakable 2000,  PG-13)
13
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
I'm still scared sh*tless watching it....
14
Rurôni Kenshin: Seisô hen (Samurai X: Reflection) 2001,  Unrated)
15
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
16
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
17
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
18
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
19
Dogma 1999,  R)
Dogma
friggin hilarious!... anything with jay and silent bob is definitely a must-see!
20
Chasing Amy 1997,  R)
21
Clerks 1994,  R)
Clerks
kevin smith is a friggin' genius! real life comedy at its finest
22
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
oh man.... a movie waaay ahead of its time.... one of my all time favorite harrison ford movies, rutger hauer is excellent as the leader of the renegade android pack...
23
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Set against a backdrop of a world gone mad... a world of the not too distant future where society is dealing with imminent extinction due to global widespread infertility... one man must rise against his personal tragedies to ensure the safety of possibly the last remaining hope for the survival of humanity.

Excellent performance by Clive Owen. This one time frontrunner for the James Bond role shines throughout the movie as Theo, an ex-political activist inadvertently tasked with transporting Kee (played by relative newcomer Claire-Hope Ashitey) and the wondrous secret she bears.

check out my blogsite for more:

www.kurlymoviefreaks.blogspot.com
24
Army of Darkness 1993,  R)
25
Grease 1978,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments