My Favorite Movies


  gaguitas's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
This movie is very tricky , The first time i saw it was going to be on theaters i really didn't wanted to see it but then a friend told me it was very good so i saw it and a loved it, the way it´s filmed and the chemstry between kate winsLet and jIm carrey is unbeliveble..the idea of the whole movie is kind of messed up, but I think that that is what makes it a great and original movie.. i think it's my favorite movie:P
2
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
I felt in love of jUde law in this movie, i loved the part in wich he is crying because cameron left himm, he is soo perfectt i loved him. but besides him this movie may be my favorite comedy/drama movie. Its so original and awsome that i have no words. I love the fact that they talked about movies and the whole movie is situated sort of in the mivie business. kate wInslet is great in this movie i think she great and loks beatuful..
3
Children of Men 2006,  R)
4
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Love the theme, the songs.It`s another girly dream. love heatH ledGer.
one of my favOrite moVies
5
Notting Hill 1999,  PG-13)
6
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
It´s great..fantasy and reality all mixed up in a cruel war!! I found brilliant the way del tOro directed everything...One of the best movies evEr!
7
A Little Princess 1995,  G)
A Little Princess
This movie always makes me cry.. and even though it has an unrealistic ending i love it because it has magic love drama everything.
I am a prinCess=)
8
Secondhand Lions 2003,  PG)
9
Billy Elliot 2001,  R)
10
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Like it because of all the issus it talks about and also because I like the dances and the story.
11
Babel 2006,  R)
12
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
13
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
hEath ledGer..=(
14
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
15
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
16
The Fountain 2006,  PG-13)
17
Amar te duele 2002,  R)
Amar te duele
La verdadd la pelícual en si no es tan buena..el final es bastante obvio aunque debo admitir que me gusta mucho..hay partes de la pelícualque me gustan muchoo pero lo que creo que mejor se logra es esa mescla de colores y el cambio a blanco y negro..
18
Shakespeare in Love 1998,  R)
Shakespeare in Love
It has passion, love, secrets, history, acting, desire...Its excelent. Geoffrey Rush is great on this movie nad Gweneth patrOl is also amazing..Judi dench is (as always) stunning, even though she only appeared like 5 minutes in themovie (she even won the oscar). I think that it´s very intreating seeing how shakspear wrote romeo an Juliet.
19
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
20
Finding Neverland 2004,  PG)
21
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I have no words to describee this movie.. I love evreything about it..the acting the music, the stoRy, the dresses,etc.. Mr. Darcy is the perfect gay, i lovE him so much, and I though it hurts ti say it, he and Elizabeth (knightly) make a great coUple..because they are not like the conventional couples, they discuss and don´t agree in everything, they fif¿ght all the time but at the end they love each other..iT´s beautifUl
22
Sense and Sensibility 1995,  PG)
23
Little Miss Sunshine 2006,  R)
24
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Tim burton is genious in this movie, and johnny is an excelent actor, the originallity of the mivie is amasing.
25
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
26
Wimbledon 2004,  PG-13)
Wimbledon
funny and very entretaning..the chemestru between kristen dunst and paul bettani is incrediblee you fall in love of the cute couple from the first instant they meet. I love the eay the mixed the tennis with their relationship..this movie made me like tennis
27
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
A classic, with a ver very sexy phantom
28
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
one oF the Best musicals everr..all the sOng are beautiful and soo original..the ending is great, but heartbreaking.
29
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Sooo Romantic... love it.
30
The Road to El Dorado 2000,  PG)
The Road to El Dorado
Thiss is myy favOrite cartOon movie.. is so funny love TULIO AND MIGUEL:P
31
Sin City 2005,  R)
Sin City
Love how it's made the color and the dark and sineful city are awsome;the theme and the war between the characters is original and incredible
32
Peter Pan 2003,  PG)
33
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
So sadd and original.. the way our worLd and the machines world is mexed up is soo cooll..i love it
34
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
It' s every girls dream. it´s so corny that i love it.. chaD michael MurrAy is gorgeous in this movie
35
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I like the pirate' s life. Love the actors too.
36
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
37
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
38
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
39
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
40
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
41
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Love rOn =)
42
Big Fish 2004,  PG-13)
43
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
44
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
LOVe this movieee its one of my favorite movies, the real ending is great and the gay friend ROCKS i love him and love the movie
45
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
I like how is make and I think that it' s great how all the stories came to kind off a good ending.
46
The Mighty 1998,  PG-13)
The Mighty
sO SAD..it always makes me cry :(
47
Antz 1998,  PG)
Antz
Sarcastic, amazing and very funny and entrataning ..
48
Notes on a Scandal 2006,  R)
49
The Lion King 1994,  G)
50
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Love the theme and also the actors.
51
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
Silly its very cool
52
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
It always makes me laugh
53
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
"SUPER GREENNNNNN" in this movie is were i fell in love of chris tuCker..he is so funny i love himm an his character in this movie is so oriinal. But that´s not the only reason of why i Love this movie, another rason is the message that is in it that is that lOve can fight everything even the destruction of the wOrld.. jaja I know it sounds very corNy but i belive this is true.
54
Batman & Robin 1997,  PG-13)
55
Batman Returns 1992,  PG-13)
56
Batman 1989,  PG-13)
57
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I like it because it`s a world inside and other; I really like the first mivie because is like the biginning of all. But I also enjoy the others too.
58
The Matrix Reloaded 2003,  R)
59
The Matrix Revolutions 2003,  R)
60
Vertical Limit 2000,  PG-13)
61
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
62
Domino 2005,  R)
63
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Loove it!! I love the character
64
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
65
X-Men 2000,  PG-13)
66
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
I think that everyone has think about having powers, and in this movie this is actually true, the special effects are awsome. love the movie and the comic
67
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Love the theme and the end.
68
The Mummy 1999,  PG-13)
69
True Lies 1994,  R)
70
Fantastic Four 2005,  PG-13)
71
Van Helsing 2004,  PG-13)
72
Underworld 2003,  R)
73
Hellboy 2004,  PG-13)
74
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
75
Signs 2002,  PG-13)
76
The Others 2001,  PG-13)
77
Efectos secundarios 2006,  Unrated)
78
Ghost 1990,  PG-13)
79
Sleepy Hollow 1999,  R)
80
The Princess Diaries 2001,  G)
81
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
I like the theme and how the movie is make.
82
Freaky Friday 2003,  PG)
83
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
84
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
Like it because I`m fan of scary movies.
85
Ray 2004,  PG-13)
86
Hercules 1997,  G)
87
Mulan 1998,  G)
88
Frankenstein 2004,  Unrated)
89
Troy 2004,  R)
90
Casablanca 1942,  PG)
91
Grease 1978,  PG)
92
Saturday Night Fever 1977,  R)
93
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
It makes me laugh all the time.
94
Nacho Libre 2006,  PG)
95
Dreamgirls 2006,  PG-13)
96
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
97
Dolores Claiborne 1995,  R)
98
The Secret Garden 1993,  PG)
99
The Lake House 2006,  PG)
100
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
101
The Illusionist 2006,  PG-13)
102
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
103
The Butterfly Effect 2004,  R)
104
Love Story 1970,  PG)
105
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
106
The Birds 1963,  PG-13)
107
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Corny but cute.
108
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
109
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
110
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Is really good... is one f the movies you can' t miss.. a little bit lng for me. jejej
111
Remember the Titans 2000,  PG)
112
Treasure Planet 2002,  PG)
113
Taxi 2004,  PG-13)
114
Chicago 2002,  PG-13)
115
The Legend of Zorro 2005,  PG)
116
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
I loved Dori jeje =)
117
Scoop 2006,  PG-13)
118
Match Point 2005,  R)
119
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
120
She's the Man 2006,  PG-13)
121
Sleepover 2004,  PG)
122
Folks! 1992,  PG-13)
123
The Family Man 2000,  PG-13)
124
You've Got Mail 1998,  PG)
125
Forrest Gump 1994,  PG-13)
126
Top Gun 1986,  PG)
127
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
128
Jerry Maguire 1996,  R)
129
Eragon 2006,  PG)
130
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
131
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
to much shooting for me.
132
Crash 2005,  R)
Crash
Paul haggis makes an excelent work, i love all the direction and the story in general. it deserved the oscar=)
133
What Women Want 2000,  PG-13)
134
Bring It On 2000,  PG-13)
135
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Love the magic and it made me wanna read the books.
136
Shrek 2001,  PG)
137
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Very fun it's as good as the forst one
138
Shrek the Third 2007,  PG)
139
High School Musical 2006,  G)
140
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
141
The Shining 1980,  R)
142
Stepmom 1998,  PG-13)
143
Kingdom of Heaven 2005,  R)
144
American History X 1998,  R)
145
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
146
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Best moviee..everr
147
Down with Love 2003,  PG-13)
148
Step Up 2006,  PG-13)
149
300 2007,  R)
300
The sotoryy is awsome.. the combination between the history and the fiction is great.. I also loved the fotografy, and teh acting of Gerard Butler..love hIm.
SPARTA!!!!!
150
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Best scpecial effects i have ever seen in my life.. is awsome, entrataining and has great music
151
Hairspray 2007,  PG)
152
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
153
The Crime of Padre Amaro 2002,  R)
154
Closer 2004,  R)
Closer
it's corny, dirty, lovely, cute, sad, everything a movie needs to be excelent. The actors are all great..the story is great, no words to describe it
155
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Long but cool
156
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Lot of bloody parts but its good.
157
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
Love the theme.
158
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Lovee itt...drama, desire,passion..and ryan gOslingg is soo cutee
159
Gone With the Wind 1939,  G)
160
Wuthering Heights 1970,  G)
161
Dragonheart 1986,  PG-13)
Dragonheart
It's one of my favorite movies..Love, anger, compassion, friendship all the feelings of a human being reflected un a dragon..its lovely
162
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
It´s a movie the mixed up miracles with reality wich is great.. i lovE the acting of tom Hanks; the story is really touching
163
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
this movie is wonderfull, mabye it's because its originallity or maybe it's because of the actors I don't know, I just know that its amasing how it´s made..
164
Saw 2004,  R)
Saw
One of the bet hoorror movie evEr
165
Jaws 1975,  PG)
Jaws
"Two notes and you have a vilan" this was said by jack blaCk in the movie the Holiday.. an I thinkk he iss so rightt.. love it it´s a classic and scary movie still.
166
Fight Club 1999,  R)
167
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Bestt moviE eveRR...
168
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
This is one of the best movies i´ve ever saw..its funny, it has a lot of action and a little bir of romance...te perfect combination..and I think that Robert Downey Jr's acting iss great... the only thing i would change is gwyneth palTrow...but u loved it <3
169
The Bucket List 2007,  PG-13)
The Bucket List
Sadness, hapiness, reality.. and two great actors performing togerther..an awsome movie and a great idea..
170
Candy 2005,  R)
Candy
A weird and twisted romance that ends in a real way..I swear that when I saw this movie it almost made me cry..maybe it's not that good but the fact that heatH ledGer is now ead and he could act this is just veryy sad..=( in this movie he really sweat and you just wanna kiss himm...lovly realistic tragedy

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments