My Favorite Movies
All-time best movies! Just the Creap of the Crop.
| gabrieldib's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
L'Eclisse 1962, Unrated) |
|
| 2 |
Professione: reporter (The Passenger) 1995, PG-13) |
|
| 3 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 4 |
Breathless (Ā bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated) |
|
| 5 |
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965, Unrated) |
|
| 6 |
8 1/2 1963, Unrated) |
|
| 7 |
Il deserto rosso (Red Desert) 1964, Unrated) |
|
| 8 |
Amarcord 2009, R) |
|
| 9 |
Jules and Jim 1962, Unrated) |
|
| 10 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 11 |
Crimes and Misdemeanors 1989, PG-13) |
|
| 12 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 13 |
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957, Unrated) |
|
| 14 |
Nattvardsgästerna (Winter Light) 1962, Unrated) |
|
| 15 |
The Seventh Seal , Unrated) |
|
| 16 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 17 |
The Shining 1980, R) |
|
| 18 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 19 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 20 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |




















