My Favorite Movies


  gabor's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
Pulp Fiction 1994,  R)
3
The Departed 2006,  R)
4
Braveheart 1995,  R)
5
The Matrix 1999,  R)
6
Office Space 1999,  R)
7
American History X 1998,  R)
8
The Breakfast Club 1985,  R)
9
Super Troopers 2002,  R)
10
The Princess Bride 1987,  PG)
11
GoodFellas 1990,  R)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
13
The Godfather 1972,  R)
14
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
17
Shaun of the Dead 2004,  R)
18
Tommy Boy 1995,  PG-13)
19
Requiem for a Dream 2000,  R)
20
Back to the Future 1985,  PG)
21
Memento 2000,  R)
22
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
23
Dazed and Confused 1993,  R)
24
Reservoir Dogs 1992,  R)
25
Seven (Se7en) 1995,  R)
26
Children of Men 2006,  R)
27
Ice Age 2002,  PG)
28
The Usual Suspects 1995,  R)
29
Good Will Hunting 1997,  R)
30
Sixteen Candles 1984,  PG)
31
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
32
Full Metal Jacket 1987,  R)
33
28 Days Later 2002,  R)
34
Trainspotting 1996,  R)
35
Serenity 2005,  PG-13)
36
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
37
Die Hard 1988,  R)
38
Thank You For Smoking 2005,  R)
39
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
40
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
41
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
42
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
43
Schindler's List 1993,  R)
44
Toy Story 1995,  G)
45
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
46
Jaws 1975,  PG)
47
Stand by Me 1986,  R)
48
Scarface 1983,  R)
49
Ghostbusters 1984,  PG)
50
The Silence of the Lambs 1991,  R)
51
Apocalypse Now 1979,  R)
52
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
53
Dead Poets Society 1989,  PG)
54
There's Something About Mary 1998,  R)
55
Young Frankenstein 1974,  PG)
56
Fargo 1996,  R)
57
Alien 1979,  R)
58
Wayne's World 1992,  PG-13)
59
Platoon 1986,  R)
60
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
61
A Few Good Men 1992,  R)
62
Blade Runner 1982,  R)
63
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
64
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
65
True Romance 1993,  R)
66
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
67
The Lost Boys 1987,  R)
68
The Godfather, Part II 1974,  R)
69
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
70
This Is Spinal Tap 1984,  R)
71
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments