My Favorite Movies


  gabinthesky's Rating My Rating
1
Across the Universe 2007,  PG-13)
2
Vanilla Sky 2001,  R)
3
Closer 2004,  R)
4
The Science of Sleep 2006,  R)
5
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
6
Candy 2005,  R)
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
8
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
9
Requiem for a Dream 2000,  R)
10
21 Grams 2003,  R)
11
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus 2006,  R)
12
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
13
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
14
Donnie Darko 2001,  R)
15
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
16
2 Days in Paris 2007,  R)
17
In America 2003,  PG-13)
18
Alice in Wonderland 1951,  G)
19
The Terminal 2004,  PG-13)
20
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
21
Elizabethtown 2005,  PG-13)
22
Pride and Prejudice 2005,  PG)
23
The Lake House 2006,  PG)
24
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
25
V for Vendetta 2006,  R)
26
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
27
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
28
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
29
The Wizard of Oz 1939,  G)
30
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
31
Heima (Sigur Ros: Heima) 2007,  Unrated)
32
High Fidelity 2000,  R)
33
Lost In Translation 2003,  R)
34
Volver 2006,  R)
35
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) 2002,  PG-13)
36
A Clockwork Orange 1971,  R)
37
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
38
The Pianist 2002,  R)
39
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
40
The Truman Show 1998,  PG)
41
Dancer in the Dark 2000,  R)
42
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids 2003,  R)
43
Garden State 2004,  R)
44
Man on the Moon 1999,  R)
45
Big Fish 2004,  PG-13)
46
21 2008,  PG-13)
47
Last Days 2005,  R)
48
Eyes Wide Shut 1999,  R)
49
Juno 2007,  PG-13)
50
Running With Scissors 2003,  R)
51
Green Street Hooligans 2005,  R)
52
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
53
The Shining 1980,  R)
54
WALL-E 2008,  G)
55
Seven (Se7en) 1995,  R)
56
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
57
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
58
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
59
Léon (The Professional) 1994,  R)
60
Secret Window 2004,  PG-13)
61
American Beauty 1999,  R)
62
Transamerica 2005,  R)
63
Pulp Fiction 1994,  R)
64
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
65
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
66
Singin' in the Rain 1952,  G)
67
August Rush 2007,  PG)
68
Dedication 2007,  R)
69
The Dark Knight 2008,  PG-13)
70
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
71
Serendipity 2001,  PG-13)
72
Finding Neverland 2004,  PG)
73
Dead Poets Society 1989,  PG)
74
Bubble Boy 2001,  PG-13)
75
Pay It Forward 2000,  PG-13)
76
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
77
Cube 1997,  R)
78
Cube 2 - Hypercube 2002,  R)
79
School of Rock 2003,  PG-13)
80
Mozart and the Whale 2005,  PG-13)
81
Oldboy 2004,  R)
82
Beetlejuice 1988,  PG)
83
Ghost World 2001,  R)
84
Little Nicky 2000,  PG-13)
85
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
86
In His Life: The John Lennon Story 2000,  PG-13)
87
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
88
50 First Dates 2004,  PG-13)
89
Shi gan (Time) 2007,  Unrated)
90
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
91
Io non ho paura (I'm Not Scared) 2003,  R)
92
Valentin 2002,  PG-13)
93
Into the Wild 2007,  R)
94
Paranoid Park 2007,  R)
95
Y Tu Mamá También 2001,  R)
96
Good Bye, Lenin 2002,  R)
97
Amores Perros 2000,  R)
98
Dogville 2003,  R)
99
Estômago, (Estomago: A Gastronomic Story) 2007,  Unrated)
100
Back to the Future 1985,  PG)
101
Back to the Future Part II 1989,  PG)
102
Snatch 2001,  R)
103
The Darjeeling Limited 2007,  R)
104
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments