My Favorite Movies


  gabbs666's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
3
A Clockwork Orange 1971,  R)
4
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
What a beautiful movie! with mystic creatures and world, it worth to think if it's an imaginary world or not! Great special effects...whatever, is wonderful!
5
Requiem for a Dream 2000,  R)
6
GoodFellas 1990,  R)
7
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) 2001,  R)
8
Melissa P. 2005,  Unrated)
Melissa P.
I love this movie, some people don't understand it! Lots of girls someday had those kind of thoughts that Melissa did in this movie. Definetly this is a cult movie, if you like blockbusters, don't watch it!
9
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
A different kind of love story. Make you think "What would you do to save the love of your life??"Darren Aronofsky is fantastic!
10
Millions 2004,  PG)
Millions
Funny,beautiful,imaginative,touching...In fact this boy taught me a lesson. Awesome!
11
Amores Perros 2000,  R)
12
The Ballad of Jack and Rose 2004,  R)
13
Running With Scissors 2003,  R)
Running With Scissors
Amazing cast!Annette Bening deserves an Oscar in this movie. This one is better than The royal Tenenbaums. It worth to see.
14
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
An excellent musical since Hair! Amazing for The Beatles' fans!
15
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
16
Saving Grace 2000,  R)
17
Y Tu Mamá También 2001,  R)
18
Trainspotting 1996,  R)
19
The Godfather, Part III 1990,  R)
20
Angels in America 2004,  Unrated)
21
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
22
De Tweeling (Twin Sisters) 2005,  R)
23
Sideways 2004,  R)
24
Dogville 2003,  R)
25
Live Flesh (Carne trémula) 1997,  R)
26
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
27
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
28
Volver 2006,  R)
29
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) 1985,  PG-13)
30
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
31
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
32
Big Fish 2004,  PG-13)
33
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
34
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
35
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
36
Ed Wood 1994,  R)
37
Sleepy Hollow 1999,  R)
38
The Seventh Seal ,  Unrated)
39
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) 1972,  R)
40
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982,  R)
41
Elephant 2003,  R)
42
Pulp Fiction 1994,  R)
43
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
44
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
45
Mulholland Drive 2001,  R)
46
The Elephant Man 1980,  PG)
47
Wild At Heart 1990,  R)
48
Blue Velvet 1986,  R)
49
Bowling for Columbine 2002,  R)
50
The Man Who Knew Too Much 1934,  PG)
51
Psycho 1960,  R)
52
Vertigo 1958,  PG)
53
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
54
Hero 2002,  PG-13)
55
My Fair Lady 1964,  G)
56
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
57
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
58
Seven (Se7en) 1995,  R)
59
Fight Club 1999,  R)
60
Antonia (Antonia's Line) 1995,  R)
61
The Wizard of Oz 1939,  G)
62
The Shining 1980,  R)
63
Full Metal Jacket 1987,  R)
64
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
65
Snatch 2001,  R)
66
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
67
Good Bye, Lenin 2002,  R)
68
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
69
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
70
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
71
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
72
Oldboy 2004,  R)
73
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
74
Phone (Pon) 2002,  R)
75
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
76
The Architecture of Doom 1989,  Unrated)
77
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
78
Prendimi l'anima (The Soul Keeper) 2003,  Unrated)
79
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) 2002,  PG-13)
80
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
81
Pi 1998,  R)
82
La Lengua de las Mariposas (Butterfly) (Butterfly Tongues) 1999,  R)
83
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) 2002,  R)
84
The Boys and Girl From County Clare 2003,  R)
85
The Year My Parents Went on Vacation 2007,  PG)
86
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
87
Wings of Desire 1987,  PG-13)
88
Scarface 1983,  R)
89
Little Miss Sunshine 2006,  R)
90
MirrorMask 2005,  PG)
MirrorMask
Only 3 things to say: Excellent,Neil Gaiman and magic!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments