My Favorite Movies


  g0disd3ad's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
Pulp Fiction 1994,  R)
3
99 francs 2007,  Unrated)
99 francs
J'ai adoré, en plus de connaitre le monde de la pub et du graphisme, me considérant moi meme comme un créatif, ce film est exceptionnel, proche du livre et tout de même réel, il fait voir le vrai monde de la pub à ceux qui ne le connaisse pas, Jean Dujardin démontre une solide interprétation, vraiment génial, a voir si le monde de la pub vous intéresse!
4
Revolver 2005,  R)
Revolver
One of the best I have seen recently, I think it might be my best by Guy Ritchie, you should really see this!
5
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
Darren Aronofsky is here again showing us his genius.
The Fountain is one of the real good movie I've seen so far, and it deserves to be seen by all, those who didn't liked it I think didn't understood the whole plot, and how deep the story actually goes.
Amazing movie, amazing director.
Bravo!
6
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
This movie is just insanely good, the only reason why it isn't known is that Brockeback Mountain stole the show... But seriously, this movie has all you want to see in a movie, the storyline is excellent, the actors are all good, and Chan-wook Park is just incredible, seriously, if you haven't seen this movie, go and buy it, you'll never regret it... Oh, and the movie is a beautiful and incredible tale of beauty and revenge...!
A mind-blowing tale of revenge after all...
"Dae-su Oh: Laugh and the world laughs with you. Weep and you weep alone. "
7
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
Danny Boile is excellent, once again. A great movie about the many paths life can take, depending on what you choose. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin?
8
American Beauty 1999,  R)
9
Requiem for a Dream 2000,  R)
10
Amores Perros 2000,  R)
11
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Alright, get prepare for one twisted movie! I think it's the sickest and most fucked up movie I've seen in my life, and that says a lot right here. Depp and Del Toro are really good in this one, an amazing movie that went on for 2 hours which seems like an hour to me!
I'd say it's a must see, yeah, a must see!
12
Schindler's List 1993,  R)
13
Irreversible 2002,  Unrated)
14
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
This is one of the most interesting movie I have seen, because you can get so lost if you're not carefully listening :P
Still, I loved this movie, after the first viewing, I wasn't so sure if I understood it completely, but it got me thinking about many things, which a lot of movies don't. So go and rent it if you want to have a really interesting movie to watch with all your brain capacities!
15
American History X 1998,  R)
16
300 2007,  R)
300
One of the best movies I have seen in ages!
Completely sick, I simply loved it, a lot of blood, a story that grabs you by the guts, if you haven't seen it yet, go see it now, get your asses up and go, NOW!
Some of the greatest battle scenes I've seen so far, and the quality picture is something that will redefine the industry, at least I hope :)
such a f*cking great movie needs to be seen by all movie fans, so all of you on flixter, you got no reason not to see this one, and if you even think about not seeing it, you don't deserve to be here... Loll, just joking, but this movie kicks ass, so see it ;)
17
Seven (Se7en) 1995,  R)
18
Blow 2001,  R)
Blow
What to say about this movie... Hmmm... a lot of drug, a lot of money, and well... that's basically it. Seriously, this movie is just good, there's nothing else to say about it, except the fact that I really love Johnny Depp, and once again, he's showing his talent to the world :P
19
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
That was one of the movies I couldn't wait to see, and... it was worth the wait. This movie is so surprising! Low budget, not too many known actors, but hell, the story is so surprising! A really good thriller, A must-see if you want my advice :) Oh... and yeah, you want my advice :D
''Hayley Stark: Well, 4 out of 5 doctors agree that I am actually insane.''
20
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
What to say about this movie... the sound was horrible, the picture quality too, but it's a "documentary", so I guess it's okay... Morally, this movie is just wrong though. Still, it receives a 4 out of 5, because let's face it, the quality of the sound and picture sucks, and the scenario is just plain bad, BUT, some of the scenes of this movie are just hilarious, the one where Borat and his friend fight naked just made me laugh so hard that I was actually crying and laughing. I'm not sure if I would recommend this movie, because I'm not even sure if I liked it myself. I'll have to give it another watch to be sure, but hell, just go and see it, and judge by yourself :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments