My Favorite Movies
Great Movies
| fyulabaorama's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 2 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 3 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 4 |
Clerks 1994, R) |
|
| 5 |
Rope 1948, PG) |
|
| 6 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 7 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 8 |
Happiness 1998, NC-17) |
|
| 9 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 10 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 11 |
The Devil's Rejects 2005, R) |
|
| 12 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 13 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 14 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 15 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 16 |
Kurt Cobain About a Son 2006, Unrated) |
|
| 17 |
Dogville 2003, R) |
|
| 18 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 19 |
Irreversible 2002, Unrated) |
|
| 20 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 21 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 22 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 23 |
Crash 2005, R) |
|
| 24 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 25 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 26 |
The Boss of it All (Direktøren for det hele) 2006, Unrated) |
|
| 27 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 28 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 29 |
Saw 2004, R) |
|
| 30 |
The Shining 1980, R) |
|
| 31 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 32 |
Modern Times 1936, G) |
|
| 33 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 34 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 35 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 36 |
Love and Death 1975, PG) |
|
| 37 |
Deconstructing Harry 1997, R) |
|
| 38 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 39 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 40 |
Snatch 2001, R) |
|
| 41 |
Waking Life 2001, R) |
|
| 42 |
Memento 2000, R) |
|
| 43 |
Sleeper 1973, PG) |
|
| 44 |
Stay 2005, R) |
|
| 45 |
Kids 1995, NC-17) |
|
| 46 |
The Five Obstructions 2003, Unrated) |
|
| 47 |
Zelig 1983, PG) |
|
| 48 |
The Doom Generation 1995, R) |
|
| 49 |
Training Day 2001, R) |
|
| 50 |
High Fidelity 2000, R) |
|
| 51 |
Nine Queens (Nueve reinas) 2001, R) |
|
| 52 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 53 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 54 |
Funny Games 1998, Unrated) |
|
| 55 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 56 |
Firecracker 2004, Unrated) |
|
| 57 |
Loren Cass 2007, Unrated) |
|
| 58 |
Dancer in the Dark 2000, R) |
|
| 59 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 60 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 61 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 62 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 63 |
Tarnation 2003, Unrated) |
|
| 64 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 65 |
Mallrats 1995, R) |
|
| 66 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 67 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 68 |
Lords of Dogtown 2005, PG-13) |
|
| 69 |
The Coca Cola Kid 1985, R) |
|
| 70 |
Bully 2001, R) |
|
| 71 |
Hedwig and the Angry Inch 2001, R) |
|
| 72 |
Notre Musique 2004, Unrated) |
|
| 73 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 74 |
What's Up? (Ódiquê?) 2004, Unrated) |
|
| 75 |
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) 1998, R) |
|
| 76 |
Ghost World 2001, R) |
|
| 77 |
The Breakfast Club 1985, R) |













































































