Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fxbeto's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
300
I am the King....Duty-Honor-Valor-........Remember them?
2
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
Breathtaking performance on so many levels from Jet on protraying the legendary Hou Yuanjia...the founder of Jin Wu Sports!!!Great !!
3
The One 2001,  PG-13)
The One
Jet Li against himself??How kool is that....Awesome fighting and Great idea about space and time dimension...Loved the "One" romance tie-in too......2 pieces of the same pendant...nice!!
4
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Strength & honor to my fellow warriors!!
5
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
The Biggest & Best Bruce Lee Movie ever!!! Stunning fight scenes and heart pounding action!!All-Star cast helped explode the "Kung Fu" scenario!!
6
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
Return of the Dragon (The Way of the Dragon)
The Fight at the Colloseim is Wonderful.....Bruce against one of his students from the States.....Actually good old Chuck never stood a chance but they had to make it real...I mean "fake"...?His nunchunks are Supreme here baby!!!
7
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
Dragon: The Bruce Lee Story
Great Story about the struggles Bruce faced to become a Star from the Wifes perspective......pretty accurate but then again it is from Lindas viewpoint?? Jason did a Great job trying to be like "Bruce".....but there is only one "Dragon"...
8
Braveheart 1995,  R)
9
Patriot Games 1992,  R)
10
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
What a display of Grit and Drama facing the odds and beating them....beware a fathers rage!!
11
The Matrix 1999,  R)
12
The Matrix Reloaded 2003,  R)
13
The Matrix Revolutions 2003,  R)
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
17
Lord of Illusions 1995,  R)
18
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
Honorous and Beautiful to see!! True spirit of the Samurai bleeds through this performance.......The Japanesse actors were superb!!!
19
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
20
The Magnificent Seven 1960,  R)
21
Those Magnificent Men in Their Flying Machines 1965,  G)
22
Sinbad of the Seven Seas 1989,  PG-13)
23
Sinbad - Legend of the Seven Seas 2003,  PG)
24
The Seven Wonders of the Ancient World 1990,  Unrated)
25
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
26
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
27
Guerreros (Warriors) 2002,  Unrated)
28
Escape from New York 1981,  R)
29
King of New York 1990,  R)
30
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
31
Escape from Mars 1999,  PG)
32
The Untouchables 1987,  R)
33
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Forget about it~~The BEST Mafia movie ever made...classic old style action and smart casting of excellent actors and supporting cast!! The BEST Godfather!!
34
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Robert De Niro at his Best in this part 2....Freakin kool!! Great story about how LV,Nev really started Big!!!
35
The Godfather, Part III 1990,  R)
36
Remember the Titans 2000,  PG)
37
The Jerk 1979,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments