My Favorite Movies
| fuzzymoon1900's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 2 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 3 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 4 |
Rebel Without a Cause 1955, PG-13) |
|
| 5 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 6 |
Dog Day Afternoon 1975, R)
Al Pacino is always my hero and Dog Day Afternoon,which was his awesome film,has been my devotion since Childhood. |
|
| 7 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 8 |
The Full Monty 1997, R) |
|
| 9 |
The Student Prince 1954, G) |
|
| 10 |
Rocky 1976, PG)
Rocky is born by brave,willpower,dreaming,tears and blood.Even though he is an ideal role on the screen,like a uncanny guy whose mind is filled with the magic things that he is never be a loser with the willpower.He is always a an exemplary person for people. |
|
| 11 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 12 |
Immortal Beloved 1994, R) |
|
| 13 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 14 |
Pride and Prejudice 1940, Unrated) |
|
| 15 |
Sid & Nancy 1986, R) |
|
| 16 |
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997, PG-13) |
|
| 17 |
Giant 1956, G) |
|
| 18 |
Man on the Moon 1999, R) |
|
| 19 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 20 |
How Green Was My Valley 1941, Unrated) |
|
| 21 |
The Talented Mr. Ripley 1999, R) |
|
| 22 |
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991, PG) |
|
| 23 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 24 |
Vanya on 42nd Street 1994, PG) |
|
| 25 |
Bloodsport 1986, R) |
|
| 26 |
Runaway Jury 2003, PG-13) |
|
| 27 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 28 |
Priest 1994, R) |
|
| 29 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 30 |
Stagecoach 1939, Unrated) |
|
| 31 |
Saw 2004, R) |
|
| 32 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 33 |
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998, R) |
|
| 34 |
Exodus 1960, Unrated) |
|
| 35 |
27 Missing Kisses 2000, Unrated) |
|
| 36 |
Breakfast on Pluto 2005, R) |


































