My Favorite Movies


  fushmange's Rating My Rating
1
Death Race 2000 1975,  R)
Death Race 2000
This movie is better then you. Just stop trying.
2
Wandâfuru raifu (After Life) 1998,  Unrated)
Wandâfuru raifu (After Life)
Hirokazu Kore-eda is king shit of fuck mountain.
3
Conquest Of The Planet Of The Apes 1972,  PG)
Conquest Of The Planet Of The Apes
My favorite of the original Apes series. It's like a Rage Against the Machine song, but instead of black people overthrowing the white, patriarchal power structure, it's damn dirty apes sticking it to humanity in general. You haven't lived until you've seen a chimp gun down swat team members with an M-16.
4
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
Memories of Murder (Salinui chueok)
A serial killer movie minus the bullshit. Beautiful, frustrating, heartbreaking and funny.
5
Martin 1978,  R)
Martin
A vampire movie minus the bullshit. Brilliantly shot and edited. One of my favorite endings ever.
6
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
Pretty much the best zombie movie ever. I heart the apacolypse.
7
Vamos a matar, compañeros (Companeros) 1970,  R)
Vamos a matar, compañeros (Companeros)
Fan-fucking-tastic Dago western with Jack Palance smoking a shitload of reefer.
8
Commando 1985,  R)
Commando
Unparalleled cinematic brilliance
9
Rolling Thunder 1977,  R)
Rolling Thunder
Solid, slow burning revenge flick with some quality shotgun porn at the end. The 70's ruled.
10
Prime Cut 1972,  R)
Prime Cut
If meat, boobies, gangsters, prostitute auctions, Lee Marvin, Gene Hackman, and a nubile Sissy Spacek don't appeal to you than you are an asshole.

Or a woman. An asshole or a woman.
11
Alien 1979,  R)
Alien
Pretty close to being the best movie involving space ever. Also about the only Ridley Scott movie I like.
12
Rollerball 1975,  R)
Rollerball
Badass.
13
Mad Max 1979,  R)
Mad Max
Vindicates the existence of an otherwise worthless continent. Any movie in which the standard issue police weapon is a sawed off shotgun just straight up wins.
14
Vanishing Point 1971,  R)
Vanishing Point
Jewfro+Nihilism/Rad Car= Cinematic Greatness
15
Kenka karate kyokushinken (Champion of Death) (Karate Bullfighter) 1999,  R)
Kenka karate kyokushinken (Champion of Death) (Karate Bullfighter)
Sonny Chiba rapes for purity and kills a fucking bull with his bare fucking hands.
16
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Perfectish.
17
The Sword of Doom 1967,  Unrated)
The Sword of Doom
In movie prison, this is the movie that all the other movies are afraid of in the shower.
18
Nihon kuroshakai (Ley Lines) (Japan Underworld) 1999,  Unrated)
Nihon kuroshakai (Ley Lines) (Japan Underworld)
Pretty much every aspect of this movie is outstanding. The last shot is one of the best things ever.
19
Maboroshi no hikari (Maborosi) (Illusion) 1995,  Unrated)
Maboroshi no hikari (Maborosi) (Illusion)
Hirokazu Kore-eda is king shit of fuck mountain.
20
Killing Machine 1976,  R)
Killing Machine
Sonny Chiba cuts off a dudes nuts and feeds them to a dog.
21
The Street Fighter 1974,  R)
The Street Fighter
Sonny Chiba rips off a black dudes nuts with his bare hands. He also sells a guys sister into sexual slavery and rips another guys throat out.

Pretty much better than your life.
22
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
The Host (Gwoemul)
See it. You've no excuse not to.
23
Black Belt Jones 1974,  R)
Black Belt Jones
Pretty much the greatest thing to ever happen in america. Scatman Crothers in a karate fight for fuck's sake!
24
8 Diagram Pole Fighter 1984,  Unrated)
8 Diagram Pole Fighter
Best martial arts film I've ever seen. It starts with an old man committing suicide by head butting the top of a stone pillar and only gets better from there. See it in a crowded theater if you ever get the chance, it's a religious experience.
25
Shogun's Shadow 1989,  Unrated)
26
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior
I love the post apocalypse. Just as good as the original due to national treasure Vernon Wells and a general excess of rad. The chick with the bow and arrow is smoking hot.
27
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
I cried...Twice...
28
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
Clubber Lang is Rocky's finest nemesis by a factor of 2. The slow mo, beach running, half shirt, man-hug training sequence is one for the proverbial books.
29
The Crazies 1973,  R)
The Crazies
Nice little white trashacolypse filck. Nice visual style. Some dude trys to rape his daughter. Badass.
30
Sora-te baka ichidai (Karate For Life) 1977,  Unrated)
Sora-te baka ichidai (Karate For Life)
Sonny Chiba kicks the shit out of a hundred guys at the same time. He also covers himself in oil and fights pro wrestlers.
31
Jingi naki tatakai: Hiroshima shito hen(Battles Without Honor and Humanity: Deathmatch in Hiroshima) 1973,  Unrated)
Jingi naki tatakai: Hiroshima shito hen(Battles Without Honor and Humanity: Deathmatch in Hiroshima)
My favorite of the series. Chiba makes the most of his scant screentime and turns in a career best performance.
32
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
Every other Star Trek related thing is expendable. KHAAAAAN!!!!!!!
33
Dillinger 1973,  R)
Dillinger
Pretty much the badest assed depression era outlaw flick ever.

Dream cast+ Killer soundtrack+Bloody violence=Somthing you should have seen already.
34
School of the Holy Beast 1974,  Unrated)
School of the Holy Beast
I heart nunsploitation.
35
M 1931,  Unrated)
M
There's a bit of stupid moralizing in the end, but it doesn?t detract from the fact that the movie is bad the fuck ass.
36
From Beyond 1986,  R)
From Beyond
Just as good as Re-Animator. Slimy phalic monsters and hot chicks in bondage gear are two great tastes that taste great together.
37
New Kids 1985,  R)
New Kids
James Spader smears chicken blood on Lori Loughlin's panties and earns my undying admiration. There's also a mid movie training montage and a good amount of gratuitous junk waggling. A dude also pees on another dude and there are some fantastic shotg...(read more)un heroics toward the end.

P.S. Stoltz is a pussy.
38
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
I hate the retarded frat boy cult that sprang up around it, but the flick is pretty much perfect.
39
Snake in the Eagle's Shadow (Se ying diu sau) (Eagle's Shadow) 1978,  PG)
Snake in the Eagle's Shadow (Se ying diu sau) (Eagle's Shadow)
About as good as an old school martial arts comedy can get.
40
Outland 1981,  R)
Outland
Badass. Sean Connery, space prostitutes, explosive decompression and shotguns. What more could one possibly want from a movie? I wish they'd release a decent DVD version.
41
Skammen (Shame) 1968,  R)
Skammen (Shame)
The Swedes really have that quiet desperation thing down pat.
42
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
The manliest man movie ever to man its way onto the silver screen. An Ernest Borgnine away from complete testosterone overload.
43
Duel to the Death 1982,  R)
Duel to the Death
Radnificent.
44
The Public Enemy 1931,  Unrated)
The Public Enemy
Caney+Grapefruit=Legend
Jean Harlow is quite the looker too. Nice Gams on that one.
45
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love)
Pretty much the best thing involving zombies to come out of Italy. Funny as hell. Rupert Everett is pretty awesome when he's not making shitnastical romantic comedies. I also like Anna Falchi's fake boobs.
46
Die Hard 1988,  R)
47
King Boxer (Tian xia di yi quan) (5 Fingers of Death) ,  Unrated)
48
Re-Animator 1985,  R)
Re-Animator
Jeffrey Combs is an official champ, and Barbara Crampton is impossibly hot. As swell as swell can be.
49
Cure 1997,  Unrated)
Cure
Creepy, thought provoking, expertly acted, technically brilliant, and subtly funny. What more does one need in a movie?
50
Death Hunt 1981,  R)
Death Hunt
Chuck Bronson, Lee Marvin and Carl Weathers in the same fucking movie? Bliss. 2 glorious hours of drinkin' and killin'.
51
Joshuu sasori: Dai-41 zakkyo-bô (Female Convict Scorpion Jailhouse 41) 2000,  Unrated)
52
The Karate Kid 1984,  PG)
The Karate Kid
Perhaps the greatest thing to ever happen ever.
53
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
The Karate Kid Part II
If you asked me what the greatest movie of all time was between the years of say, 1988 and 1990 this would have been my answer. Well, this or Krull... The douche bag from Real Genius is in the dance club scene. Also,I've decided that Jap chick is slightly hotter than Liz Shue in the first one.
54
The Vikings 1958,  Unrated)
The Vikings
What a great movie. Drinkin', killin', fuckin', Janet Leigh's spectacular rack, Borgnine, Douglas, amazing scenery, a wolf pit?

Let me put it this way. If you don't like this movie you are a dick and I hate you.
55
Westworld 1973,  PG)
Westworld
I need me one of them unstoppable killbots. One of them strumpetbots would be appreciated as well. More bots in general really.
56
Monkey Shines: An Experiment In Fear 1988,  R)
Monkey Shines: An Experiment In Fear
Six kinds of awesome. The helper monkey vacuming the floor with his little monkey vacume is one of the greatest things I've ever seen, and that's not even the best part of the movie.
57
Five Easy Pieces 1970,  R)
Five Easy Pieces
Fuck.
58
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
Another stellar George P. Cosmatos masterpiece. Not as technically "well made" as the first flick, but makes up for it by adding retarded amounts of ridiculous action. The flick is, however, politically sound. I'd forgotten that the Cobra Kai sensei was in this.
59
Rambo III 1988,  R)
Rambo III
Actually a really well made action movie. Shit gets blowed up even better than in #2. Richard Crenna actually fighting is probably the most ridiculous thing to happen in the series. Once again the political commentary is both astute and well reasoned. My only qualm is that Kurtwood Smith, being one of the best guys on the planet, should have had a bigger role.
60
Badlands 1973,  PG)
Badlands
Great, great movie. Martin Sheen gives the performance of his career, Warren Oates rules in his small part, and I'm fairly sure science can prove that early 70's Sissy Spacek is the cutest thing to ever exist. There's also a whole mess of awesome dialogue and breathtaking cinematography. I really can't think of a weakness.
61
Logan's Run 1976,  PG)
Logan's Run
Bless you Jenny Agutter.

Also, RUN RUNNER!
62
Cockfighter (Born to Kill) 1974,  R)
Cockfighter (Born to Kill)
It's like this thing was genetically designed tom appeal specifically to me. Warren Oates is outstanding. The hundreds of chickens killed during filming is a small price to pay for such awesomeness.
63
River's Edge 1986,  R)
River's Edge
Good movie even if the message is a bit heavy handed at times. Nice depiction of dead end white trash America. Crispin Glover and Dennis Hopper deserve medals.
64
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in Peril (Kozure Ôkami: Oya no kokoro ko no kokoro) (Shogun Assassin 3: Slashing Blades of Carnage) 1972,  Unrated)
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in Peril (Kozure Ôkami: Oya no kokoro ko no kokoro) (Shogun Assassin 3: Slashing Blades of Carnage)
My personal favorite of the series has a messy, unfocused script, but it's all in the execution. The camerawork and direction give the proceedings a dreamy quality and the overall feel is more subdued and moody than the other installments. It also adds a bit of character depth to the titular lone wolf seems a bit more vulnerable. also this is the only flick in the series where he seems to feel bad about killing someone. The fact that it also features a hot tattooed topless swordfighter chick with blood spattered boobies has absolutely nothing to do with my enjoyment.
65
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
The Triplets of Belleville
One of the best animated movies ever. Also agressivly French.
66
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
The Adventures of Robin Hood
HaHA!
67
Flesh & Blood (Flesh+Blood) (The Rose and the Sword) 1985,  R)
Flesh & Blood (Flesh+Blood) (The Rose and the Sword)
Rutger Hauer and Jennifer Jason Leigh. I can't decide who I want to marry more.
68
Gokudô kuroshakai (Criminal Underworld: Rainy Dog) 1997,  Unrated)
69
Rocky 1976,  PG)
70
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
Much better than most of its fans realize.
71
Turks Fruit (Turkish Delight) (The Sensualist) (Wild Intent) 1973,  R)
Turks Fruit (Turkish Delight) (The Sensualist) (Wild Intent)
Wow. A cliche love story made amazing due to a thorough soaking in a righteous mixture of piss, shit, blood, cum and vomit. Rutger Hauer is awe inspiring. I have a whole new respect for the man.
72
Vibrator 2003,  Unrated)
Vibrator
One of the better "Fucked up Asian's coming to terms with things" movies. The two stars are outstanding.
73
Planet of the Apes 1968,  G)
Planet of the Apes
Apeocalpse now! One of Chuck's finest.
74
Return to Oz 1985,  PG)
Return to Oz
One of the darkest, creepiest, and cleverest kids movies ever made. And no fucking songs, which is a plus.
75
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) 1994,  R)
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre)
Fan-fucking-tastic. McConaughey rules as a psycho redneck with a remote controlled robo-leg. Everyone else is pretty great too. Not so much a horror flick as it is a genius black comedy.
76
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
Ghost Dog - The Way of the Samurai
I love this movie. Some of the best subtle humor ever.
77
Alligator 1980,  R)
Alligator
Perhaps the smartest monster movie ever. Robert Forster is the coolest guy ever, and Robin Riker was so hot it hurt my genitals.
78
Last Night 1998,  R)
Last Night
Movie about the end of the world that starts out kind of uneven but turns into something really special. The end had me choked up.
79
Freeway 1996,  R)
Freeway
Fucking Brilliant! Vindicates the existence of Reese Witherspoon. Creepy, hilarious and badass in equal measure.
80
Hackers 1995,  PG-13)
Hackers
One of the finest comedies ever. Super sexy popular computer hackers that have lots of rave parties hack the Gibson (and the planet for that matter) with their bitchin' 28.8bps modems. Dr. Melfi and Bunk Moreland make appearances.
81
The Rocketeer 1991,  PG)
The Rocketeer
Pretty great. I hadn't seen this one since I was a kid. Aged pretty well. It helped that I get all the golden age Hollywood references now, and that early '90s Jennifer Connelly has a less, shall we say, ambiguous effect on me.
82
The Ballad of Jack and Rose 2004,  R)
The Ballad of Jack and Rose
Christ. Depressing, beautiful, and...depressing. Lots of awkward situations that are hard to watch, but they add up to something pretty great.
83
Society 1989,  R)
Society
The ending is too awesome for words. If you have a healthy appreciation for old school special effects, you owe it to yourself to see this.
84
Road House 1989,  R)
Road House
Kelly Lynch is a mutant and the blind guitar player guy is weird.

Otherwise, a gaynificent good time. Plenty of oils and monster trucks.
85
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
One of the few movies that's made me cry like a little bitch.
86
The Kid With the Golden Arm 1980,  Unrated)
The Kid With the Golden Arm
Another FABULOUS kung fu movie from Cheng Che and the Venoms. Lots of homoerotic impalement.
87
Real Genius 1985,  PG)
Real Genius
More montage per square inch than any movie I'm aware of. Also, Jordan is HOT. Almost as hot as Val Kilmer.
88
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
Highlander II: The Quickening (Highlander 2)
A heroically awful movie that commands the utmost respect for it's ridiculously baroque ineptitude. The highlander series is endlessly fascinating to me.

Note: I watched the extended/re-edited "Renegade Version" which, I understand, adds in some of my favorite "WTF?" moments.
89
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) 1973,  R)
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime)
Fantastic. The Japanese turned hot women killing people into high art.
90
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Refreshingly perfect.
91
The Omega Man 1971,  PG)
The Omega Man
Fucks up on a few point, but Hestonchrist murdering damn, dirty, vampiric plauge victims is awesome squared.
92
Blood Simple 1984,  R)
Blood Simple
I hadn't seen this in years. Great stuff. M. Emmet Walsh is one of the best guys ever. One of those "style is substance" type movies.
93
Raising Arizona 1987,  PG-13)
Raising Arizona
The whole look and feel is hilarious, it doesn't even really need the jokes. I want to bone Holly Hunter something fierce.
94
Barton Fink 1991,  R)
Barton Fink
Fantastic movie about life in hell. Tuturro's scream after he finds the dead chick in his bed is beyond awesome.

The faint cry of a fish monger can be heard in the distance...
95
Big Bang Love, Juvenile A (46-okunen no koi) 2005,  Unrated)
Big Bang Love, Juvenile A (46-okunen no koi)
You know when you have a really awesome dream that makes total sense while your having it, then you wake up and the more you think about it the less sense it makes. This is kinda like that but with more gay people and brutal beatings. Lots of interesting stylistic devices that I've never seen used anywhere else.
96
The Running Man 1987,  R)
The Running Man
Arnie's one liner count is off the charts. An interesting combination of Commando style stupidity and Robocop style satire. Mostly it's just fun to see roided out man beasts destroy each other. Seriously, Buzzsaw constantly looks like his head is about to explode. And the bit where Arnie rips the camera out of the wall is the greatest thing he's ever done.
97
Naked 1993,  R)
Naked
It's like a British Five Easy Pieces with a bigger asshole at the center and more nihilism.
98
Lake Placid 1999,  R)
Lake Placid
Fun movie with a great cast.

"If I had a dick this is where I'd tell you to suck it!"
99
Fargo 1996,  R)
Fargo
Pretty darn good.
100
Yakuza in Love 1997,  Unrated)
Yakuza in Love
Pretty great. It's about a raging asshole who destroys his life and the lives of everyone around him. Touching in it's own twisted way.
101
Slap Shot 1980,  R)
Slap Shot
"Scouts?"
102
Nobody Knows (Dare mo shiranai) 2004,  PG-13)
Nobody Knows (Dare mo shiranai)
Hirokazu Kore-eda is king shit of fuck mountain.
103
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Popcorn movies don't get much better.
104
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
A few annoying characters and general ridiculousness are made up for by relentless brutality and violence. Family films used to have balls.
105
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Lacks the balls of the first and the subversiveness of the second, but still a solid action movie. Holds a special place in my heart as it was one of the first movies I ever owned on VHS. Also, I dig how when the tank flies off the cliff you can see the guy getting smashed up in the wreckage.
106
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
Watch Sly turn half of Burma into chunky mulch.

I came.
107
Phenomena (Creepers) 1984,  R)
Phenomena (Creepers)
Criminally underage Jennifer Connelly talks to insects and solves murders with the help of an adorable pink assed chimp. Sign my ass up.
108
Yau doh lung fu bong (Throw Down) 2004,  Unrated)
Yau doh lung fu bong (Throw Down)
Completely bonkers but visually stunning and bursting with infectious energy. Some kind of insane masterpiece.
109
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992,  PG)
Porco Rosso (Kurenai no buta)
Brilliant movie.
110
Altered States 1980,  R)
Altered States
It's like, deep, man. At any rate, some of the most striking visuals and special effects ever.
111
Angels with Dirty Faces 1938,  Unrated)
Angels with Dirty Faces
I don't think Curtiz was physically capable of making a bad movie. Great stuff. The closing execution was particularly shocking for its day.
112
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
"It's cranberry juice, cran-apple."
113
Akira 1988,  R)
Akira
The script is a mess, but visually it's one of the best animated films ever. I heart the apocalypse.
114
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
Bill & Ted's Bogus Journey
Legitimately hilarious and wildly creative. Enjoyment isn't dependent on nostalgia this time around.
115
The Blood of Heroes (Salute of the Jugger) ,  R)
116
Wizards 1977,  PG)
Wizards
Bakshi is kind of out of his element in Fantasy land, but it's still incredibly unique. Even when it sucks, it sucks in interesting ways.
117
A Boy and His Dog 1975,  R)
A Boy and His Dog
Fucking great. Delightfully twisted sense of humor and interesting take on the post apocalypse. Surprisingly strong production values as well.
118
The Quiet Earth 1985,  R)
The Quiet Earth
One of my new favorites. A man in New Zealand awakes to find everyone on the planet has vanished except him. Goes to some wacky, but strangely logical places. Lots of fun.
119
Chopper 2000,  R)
Chopper
Eric Bana is king shit of fuck mountain.

Well, in this movie anyway...
120
The Hitcher 1986,  R)
The Hitcher
:)
121
Clash of the Titans 1981,  PG)
Clash of the Titans
Andromeda is hot as hell.
122
Moon 2009,  R)
Moon
Really, really good. Familiar stuff done in new and interesting ways. All subtle and understated and shit.
123
The Long Goodbye 1973,  R)
The Long Goodbye
Great movie. Elliott Gould and Sterling Hayden deserve medals. Pure class.
124
The Fire Within (Onibi) 1997,  Unrated)
The Fire Within (Onibi)
One of my favorites. Does much to deflate the romantic image of film hitmen.
125
Happiness 1998,  NC-17)
Happiness
Gives you a few good chuckles before the panic attacks set in.
126
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
Fantastic. I appreciated the amount of attention paid to Maggie Cheung's lower body.
127
Moonlight Whispers 1999,  R)
Moonlight Whispers
Sadistic Japanese schoolgirl? I'll take two. Pretty flawless apart from the goofy pop song that plays over the end.
128
Mary and Max 2009,  Unrated)
Mary and Max
Why had I not heard of this? A truly great movie that encompasses all that is good and horrible about the human experience. They even get the proportions right.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments