Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fuschiakiss's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
cuties!
2
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
*screams*
3
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
one word... classic.
4
The Land Before Time 1988,  G)
The Land Before Time
i'd watch anytime yup yup yup.
5
Elf 2003,  PG)
Elf
he's right the yellow ones don't stop!!
6
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
freddie highmore is going places...... like neverland i guess.
7
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
a future classic.
8
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
the reason people don't get tim burton.
9
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
A classic.
10
The Fox and the Hound 1981,  G)
The Fox and the Hound
i dunno who wrote this but they mus tlike seeing children cry.
11
101 Dalmatians 1961,  G)
101 Dalmatians
she doenst scare me......
12
Dumbo 1941,  G)
Dumbo
this was the cause of much schoolyard teasing.
13
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
hi ho
14
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
they were gonna name one nemo anyway.
15
Bambi 1942,  G)
Bambi
*cries* ifit weren't for thumper this movie would be a drama.
16
Peter Pan 1953,  G)
17
Remember the Titans 2000,  PG)
18
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
19
The Breakfast Club 1985,  R)
20
The Birds 1963,  PG-13)
21
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
22
Tommy Boy 1995,  PG-13)
23
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
24
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
25
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
26
Spirited Away 2001,  PG)
27
The Mummy 1999,  PG-13)
28
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
29
Back to the Future Part II 1989,  PG)
30
Underworld 2003,  R)
31
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
32
The Godfather 1972,  R)
33
Pleasantville 1998,  PG-13)
34
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
35
X-Men 2000,  PG-13)
36
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
37
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
38
The Little Mermaid 1989,  G)
39
I Am Sam 2001,  PG-13)
40
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
hellla!!! yeah
41
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
hhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaa!!
42
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
43
Back to the Future Part III 1990,  PG)
44
The Princess Diaries 2001,  G)
45
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
46
Clueless 1995,  PG-13)
47
Secret Window 2004,  PG-13)
48
Labyrinth 1986,  PG)
49
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
50
Pay It Forward 2000,  PG-13)
51
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
52
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
53
Turner and Hooch 1989,  PG)
54
Big Fish 2004,  PG-13)
55
Addams Family Values 1993,  PG-13)
56
Groundhog Day 1993,  PG)
57
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
58
The Jungle Book 1967,  G)
59
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
60
Cry-Baby 1990,  PG-13)
61
Cast Away 2000,  PG-13)
62
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
63
James and the Giant Peach 1996,  PG)
64
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
65
Cool Runnings 1993,  PG)
66
Superbad 2007,  R)
67
The Godfather, Part II 1974,  R)
68
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
69
The Truman Show 1998,  PG)
70
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
71
Aladdin 1992,  G)
72
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
73
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
74
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
75
Lady and the Tramp 1955,  G)
76
Pinocchio 1940,  G)
77
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
78
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
good acting in this movie!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments