My Favorite Movies


  FuriousLyc's Rating My Rating
1
Die Hard 1988,  R)
2
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
3
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
4
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I liked the style of the Captain Jack Sparrow~!!
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I liked the style of the Captain Jack Sparrow~!!
7
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
8
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
I like Cloud & Vincent the most~!!
I like this game too~!!
9
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Why somebody always have to die in a movie? I knew that to make the movie better but it is too sad, man....
10
Troy 2004,  R)
Troy
Achilles RULES~!!
11
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
Oooh~!!! What a sad ending~!!
12
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
This is quite funny too~!!
13
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
I laughed till i cramp!!
14
Evolution 2001,  PG-13)
Evolution
Omg~! I like its story & it is so funny too~!!
15
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Nice Story but sad ending~!!
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Quite boring in the beginning... But quite a nice story....
17
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Getting more interesting~!!
18
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
19
Eragon 2006,  PG)
20
The Matrix 1999,  R)
21
The Matrix Reloaded 2003,  R)
22
The Matrix Revolutions 2003,  R)
23
16 Blocks 2006,  PG-13)
16 Blocks
I liked the cop's answer~!!
24
Big Momma's House 2000,  PG-13)
25
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
26
Are We There Yet? 2003,  PG)
27
Daddy Day Care 2003,  PG)
Daddy Day Care
Too much kids for a clueless daddy...
28
Rush Hour 1998,  PG-13)
29
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
30
Rush Hour 3 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments