Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  furiouslady89's Rating My Rating
1
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
this is one of my favorite movie
2
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
wow... i wish Noah was after me.. ;)
3
The Lake House 2006,  PG)
4
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
5
I Am Sam 2001,  PG-13)
6
Life as a House 2001,  R)
7
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
8
The Cutting Edge: Going for the Gold 2006,  PG-13)
9
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
ten finger's up! lol
10
Freaky Friday 2003,  PG)
11
The Princess Diaries 2001,  G)
12
Simone (S1m0ne) 2003,  PG-13)
13
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
14
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
15
Bring It On 2000,  PG-13)
16
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
17
Legally Blonde 2001,  PG-13)
18
The Pacifier 2005,  PG)
19
The Sweetest Thing 2002,  R)
20
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
21
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
22
Cellular 2004,  PG-13)
23
Keulraesik (The Classic) 2003,  Unrated)
Keulraesik (The Classic)
THE CLASSIC
a classic love story that will touch your heart
24
So Close 2003,  R)
25
Minyeo-neun goerowo (200 Pounds Beauty) 2006,  Unrated)
Minyeo-neun goerowo (200 Pounds Beauty)
200 POUNDS OF BEAUTY
is love based on the physical appearnace only? join hanna as she travels the cruel world to achieve her happiness..
26
Neukdaeui yuhok (Romance of Their Own)(Temptation of Wolves)(True Romance) 2004,  Unrated)
Neukdaeui yuhok (Romance of Their Own)(Temptation of Wolves)(True Romance)
TEMPTATION OF THE WOLVES
wow!!! this drama have it all!! with a twist that will keep you glued in your seats.
27
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
MY SASSY GIRL
she's tough, cruel and mean, but she also have her soft spot
28
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) 2004,  Unrated)
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck)
WINDSTRUCK
some love story doesn't always end in happy ending, or does it?
29
Jopog manura 3 (My Wife Is a Gangster 3) 2006,  Unrated)
Jopog manura 3 (My Wife Is a Gangster 3)
MY WIFE IS A GANGSTER 3
a hong konger with a not so good husband.. lol
30
Shinbu sueob (Love So Divine) 2004,  Unrated)
31
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
32
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004,  R)
33
Phone (Pon) 2002,  R)
34
Dawn of the Dead 2004,  R)
35
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
36
The Hot Chick 2002,  PG-13)
37
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
38
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
39
Monsters, Inc. 2001,  G)
40
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
this is really good...
41
Just My Luck 2006,  PG-13)
42
Jakeob-ui jeongseok (Art of Seduction) 2005,  Unrated)
Jakeob-ui jeongseok (Art of Seduction)
ART OF SEDUCTION
a womanizer and a play girl meets., the match begins!! who will win? or will they be both be wrapped in the magic of love?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments