My Favorite Movies


  funnyfavors's Rating My Rating
1
On the Waterfront 1954,  Unrated)
2
Clerks 1994,  R)
3
The Warriors 1979,  R)
4
Pickup on South Street 1953,  Unrated)
5
The Damned Don't Cry 1950,  Unrated)
6
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
7
Boogie Nights 1997,  R)
8
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) 1955,  Unrated)
9
The Shining 1980,  R)
10
Enduring Love 2004,  R)
11
Green Street Hooligans 2005,  R)
12
Equilibrium 2002,  R)
13
The Station Agent 2003,  R)
14
An Evening with Kevin Smith 2002,  Unrated)
15
The Fifth Element 1997,  PG-13)
16
The Other Sister 1999,  PG-13)
17
Sense and Sensibility 1995,  PG)
18
Night and the City 1950,  R)
19
Reign of Fire 2002,  PG-13)
20
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
21
The Green Butchers (Grønne slagtere) 2003,  R)
22
What's Cooking? 2000,  PG-13)
23
The Rose Tattoo 1955,  Unrated)
24
The Glenn Miller Story 1954,  G)
25
The Girl in the Café (The Girl in the Cafe) 2005,  Unrated)
26
Best in Show 2000,  PG-13)
27
The Net 1995,  PG-13)
28
13 Tzameti 2005,  Unrated)
29
Naked 1993,  R)
30
Trading Places 1983,  R)
31
Working Girl 1988,  R)
32
Regarding Henry 1991,  PG-13)
33
Lord of War 2005,  R)
34
Dogville 2003,  R)
35
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
36
Mallrats 1995,  R)
37
Grind 2003,  PG-13)
38
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
39
The Cooler 2003,  R)
40
StrangeLand 1998,  R)
41
Clerks II 2006,  R)
42
Dance with Me 1998,  PG)
43
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
44
Havoc 2005,  R)
45
His Girl Friday 1940,  Unrated)
46
The Prize Winner of Defiance, Ohio 2005,  PG-13)
47
Intermission 2003,  R)
48
Empire 2002,  R)
49
Female Trouble 1975,  NC-17)
50
Overboard 1987,  PG)
51
The Man of the Year (O Homem do Ano) 2003,  Unrated)
52
This Is England 2006,  Unrated)
53
Wasp 2004,  Unrated)
54
La Haine (Hate) 1995,  R)
55
Orphée (Orpheus) 1950,  Unrated)
56
Crónicas 2004,  R)
57
Flowers in the Attic 1987,  PG-13)
58
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
59
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
60
The Weather Man 2005,  R)
61
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
62
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
63
M 1931,  Unrated)
64
Le Samouraï (The Godson) 1967,  PG)
65
It's Always Sunny In Philadelphia 2005,  R)
66
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
67
Freaks 1932,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments